agni_eszka_sz_effel.blox.pl: o literaturze, architekturze, kulturze... i kinie, kinie, kinie...
O autorze
Zakładki:
Architektura-czytelnia
Architektura+dialog i przyjaciele
Bb.gender
B.latynosi i in.
BLOGI
Edukacja
Fotografia
Gazety
GutekWorld
Kino-festiwale
Kino-magazyny
Kino-osoby
Kino-serwisy
Książki
Miejsca
W sieci
Zwierzaki
statystyka
środa, 24 lutego 2010
London River

Uwagi o tym, że Polska stanie się niebawem muzułmańskim krajem, jeżeli tylko nie obronimy naszych krzyży i wiary, wplecionej zgrabnie w przestrzenie publiczno-państwowe, traktuję raczej jak margines marginesu. Zastanawiam się tylko, skąd ludziom przychodzą do głowy te rewelacje, kto ich tym lękiem zaraża. Katolickie radio, prasa, a może z ambony słyszą o islamskiej dżumie? Szu, szu, szu. Nie mam pojęcia.

Ale wciąż bywam zaskakiwana. Na przykład podczas rozmowy z jednym z uczestników progresywnego kursu Laboratorium Indeksu 73 wolność/twórczość/polityczność. Nie chciałam ulegać stereotypom, fakt, że uczestnik miał wąsy, obrączkę na palcu i prawicowe poglądy, nie powinien mnie zniechęcić. A jednak wplątawszy się w wymianę zdań na temat gorącego wówczas tematu zdejmowania/wieszania krzyży w szkołach, usłyszałam ni mniej ni więcej tylko historyjkę o Onych. O tych Onych, którzy już niedługo każą polskim kobietom zakładać burki. Kobiety zawsze były wojennym łupem.

Ale oglądałam też ostatnio świetny film o przełamywaniu zachodnioeuropejskiej islamofobii. Z okazji odbywającego się właśnie kolejnego Berlinale ale kino! pokazało "London River" Rachida Bouchareba z zeszłorocznego festiwalu, z wyróżnioną Srebrnym Niedźwiedziem rolą Sotigui Kouyaté. Bouchareb jest Francuzem algierskiego pochodzenia, zaskoczyła mnie informacja, że jest też producentem wszystkich filmów Bruno Dumonta. Razem z Jeanem Bréhatem pod koniec lat 80. założył firmę 3B Productions.

Kouyaté widziałam na ekranie po raz pierwszy i byłam pod wielkim wrażeniem, nie mając pojęcia kim jest, ani skąd pochodzi. Wyglądał jak przybysz z innej planety. Wysoki, chudy Afrykańczyk ze smutną twarzą, wielkimi oczami, dredami na głowie, wyglądał jak trzcina, gotowa złamać się w każdej chwili. Fenomenalny Sotigui Kouyaté, aktor teatralny i filmowy urodził się na Mali. W teatralnych kręgach znany jest głównie z ponad dwudziestoletniej współpracy z Peterem Brookiem, wiele lat był również dyrektorem artystycznym Volta Ballet i Volta Theatre Company, a w rodzinnym Bamako ufundował Mandeka Theatre, w którym występuje w adaptowanych przez siebie sztukach. U jego boku wystąpiła jedna z ulubionych aktorek Mike'a Leigh - Brenda Blethyn.Bohaterowie spotykają się, choć lepiej powiedzieć, że krzyżują się ich drogi, bo ich dorosłe już dzieci, mieszkające i studiujące w Londynie, stworzyły parę. Jej córka i jego opuszczony w dzieciństwie syn. Spotykają się, bo ich dzieci zaginęły jak wielu Londyńczyków podczas ataków terrorystycznych w lipcu 2005 roku. Wyjąwszy poszukiwania, wszystko ich dzieli - kultura, religia, kolor skóry, styl życia. Ousmane od lat mieszka we Francji, pracując jako leśnik. Owdowiała Elizabeth ma niewielką farmę na prowincji. Pobyt w wielokulturowym Londynie jest dla niej więcej niż oszałamiający, a odkrycie prawdy o tym, kim w wielkim mieście stała się jej córka, wywołuje gniew, lęk, podejrzenie spisku. Idąc jej śladem, matka gotowa jest nawet uwierzyć, że to właśnie córka była zamachowczynią w londyńskim metrze, czy na ulicach. Przedłużająca się nieobecność dziewczyny każe jej powoli oswajać się z sytuacją, dopuścić do głosu pytania, szukać odpowiedzi. Pomaga jej w tym Ousmane, z początku uosobienie Inności, pokazuje, że po drugiej stronie kulturowej barykady znaleźć można przede wszystkim człowieczeństwo. Piękny, ważny film.

emisje w ale kino!

24.02 g. 18.20; 5.03 g. 12.30

 
Bunt Janion


Kultura Miejska, Nowa Synagoga we Wrzeszczu oraz portal Wrzeszcz.info.pl zapraszają na pokaz filmu dokumentalnego „Bunt Janion” w reżyserii Agnieszki Arnold (60 min, 2005)

więcej o filmie >>

w środę, 3 marca 2010 o godz.18.00 Nowa Synagoga przy ul. Partyzantów 7 (była Szkoła Muzyczna)

W dyskusji po filmie udział biorą:
Agnieszka Arnold, reżyserka filmu
prof. Ewa Graczyk, dyrektorka Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego
Katarzyna Czeczot, historyczka literatury, doktorantka prof. Marii Janion w Instytucie Badań Literackich PAN w Warszawie
Monika Popow, historyczka literatury, doktorantka na Wydziale Nauk Społecznych. Uniwersytetu Gdańskiego
Spotkanie poprowadzi Lidia Makowska, kulturolożka, badaczka i aktywistka na rzecz zmiany społecznej, współinicjatorka Kultury Miejskiej, Inicjatywy Indeks 73 oraz portalu Wrzeszcz.info.pl

W filmie Maria Janion mówi: Jeśli ruch emocjonalny nie przekształcił się dotąd w ruch intelektualny tak, jak to miało miejsce w Wielkim Romantyzmie, to stwierdzić można, że to, co dzieje się w kulturze, zatrzymało się na poziomie małego romantyzmu krajowego, romantyzmu popularnych stereotypów i wzruszeń. Podobna diagnoza wymaga działania. Przede wszystkim przetworzenia niebywałego rozmachu emocjonalnego i ekspresyjnego w wielki ruch intelektualny.

Film Agnieszki Arnold jest pretekstem do rozmowy na temat kondycji współczesnego ruchu intelektualnego w Polsce. Maria Janion upomina się o tych i o te, których historia została i jest zapominana. Czyj głos jest dzisiaj reprezentowany w sferze publicznej? Czyja historia staje się historią powszechną, mainstreamową, zakorzenioną w powszechnej świadomości, a czyja powoli ulega zatarciu? Jak możemy przywrócić wyparte głosy?

Będziemy o tym rozmawiać w Gdańsku, w mieście, w którym Maria Janion pracowała przez ponad dekadę, wychowała całe pokolenie uczniów. W mieście-palimpseście, na którym kolejne warstwy historii układają się zgodnie z dominującym układem sił; zatarła się jego herstoria, historia mniejszości. W mieście, w którym obywatelski Solidarnościowy zryw milionów Polek i Polaków sprowadzony został do Romantycznej Legendy.

Rozmawiać będziemy w Nowej Synagodze we Wrzeszczu, pamiętając, że w Gdańsku zaginęła symboliczna pamięć o jego żydowskich mieszkańcach – nawet miejsce po getcie przy Mysiej do tej pory nie zostało upamiętnione choćby tablicą.

Ważnym wątkiem rozmowy będzie zestawienie dwóch legend Marii Janion. Tej gdańskiej, spopularyzowanej przez jej uczennice i uczniów, występujących w filmie Agnieszki Arnold: prof. Małgorzatę Czermińską, prof. Ewę Nawrocką, prof. Stanisława Rośka, prof. Zbigniewa Majchrowskiego, pisarza Pawła Huelle. Skonfrontujemy ją z recepcją Marii Janion w Warszawie: interpretatorką romantyzmu, komentatorką poszukującą nowego języka do opisu rzeczywistości, Patronką ruchu feministycznego. To przecież Pani Profesor przypomina nam, że rewolucja jest kobietą.

Spotkanie jest jednym z wydarzeń towarzyszących trójmiejskiemu Solidarnemu Marszowi Kobiet 2010, który rozpocznie się w sobotę 6 marca o godz. 12.00 na Placu Solidarności w Gdańsku. Jego tematem jest dyskryminacja ekonomiczna kobiet. Marsz otworzą prof. Ewa Graczyk i Henryka Krzywonos-Strycharska.


piątek, 19 lutego 2010
mniej niż miesiąc

premiera 8 marca

Agnieszka Graff, Magma i inne próby zrozumienia, o co tu chodzi

(Wydawnictwo Krytyki Politycznej, seria publicystyczna)

8 marca g. 19 spotkanie z Agnieszką Graff w ramach festiwalu "Rewolucje kobiet"

(Nowy Wspaniały Świat, ul. Nowy Świat 63)"Zdanie Polska jest krajem katolickim to nie stwierdzenie faktu, ale coś w rodzaju zaklęcia, samospełniająca się przepowiednia legitymująca istniejący układ sił. Przekonanie, iż Polska jest krajem katolickim, jest jak magma, w której wszyscy – katolicy i niekatolicy – grzęźniemy. A im bardziej grzęźniemy… tym bardziej grzęźniemy. Tak się do magmy przyzwyczailiśmy, że nie pytamy już, dlaczego pod nogami jest tak miękko, dlaczego wokół tak ślisko i duszno. A to paruje bulgocząca magma, a my wdychamy jej mdłe opary".
 
Graff: Efekt magmy >>

czwartek, 18 lutego 2010
miesiąc

premiera 16 marca


"Myślisz, że życie ma jaja?, zapytał Krystian, życie jest rodzaju nijakiego. Były to dla Krystiana słowa prorocze, choć nie mógł jeszcze wtedy wiedzieć, jak bardzo nijakiego rodzaju stanie się jego własne życie".

Bohater Alei Niepodległości to życiowy nieudacznik, frustrat i niespełniony artysta, który samotne wieczory spędza przed komputerem z butelką w ręku. Przybliżająca się „magiczna czterdziestka” nie jest dla niego cezurą, podrygiem samczego szaleństwa ani rewolucyjnym zrywem drugiej młodości. To gorzki lament nad zmarnowanym talentem i przegapionym życiem. Upływające dni nie przerażają, gdy tak łatwo skutecznie i tanio zabić nadmiar czasu. Plany nie powstają, gdy nie wiadomo, kto i po co miałby trwonić na nie więdnące siły.
Varga przyzwyczaił swoich czytelników do uderzająco trafnych, wyrazistych i nieprzyjemnych diagnoz. Wyszydzona rzeczywistość śmieszy, ale to tylko nerwowy chichot, bo pod pozorami parodii rozpoznajemy niewygodną swojskość. Tym razem zwierciadło, które Varga podstawia bohaterowi, pokazuje oblicze, jakiego nikt nie chciałby ujrzeć...

(info: Czarne)

Fragment >>środa, 17 lutego 2010
zwierzęcy dizajn 2

Wczoraj na fasadzie budynku Kongresu w Bogocie pojawiły się... mrówki. To praca kolumbijskiego artysty Rafaela Gomeza Barrosa.

"Mrówki"zwierzęcy dizajn

Miejskie centrum SPOT. w Poznaniu (Dolna Wilda 87) zaprasza od 16 lutego do 23 marca na prezentację przedmiotów (podmiotów) zaprojektowanych przez Konarska-Konarski Design Studio. Pokaz obejmuje kolekcję stworzoną specjalnie dla ich sklepu PIES czy SUKA Design Store w SPOT.

Będzie można nie tylko zobaczyć, ale i kupić (choć strasznie drogi zwykle ten dizajn) Zwierzęta Domowe, Głowy nad Kominek i Ludzi i Świętych w 4 Rasach.

klik, klik...wtorek, 16 lutego 2010
Burska w GGF

Bogna Burska pokazuje krwawe Kryształy w Gdańskiej Galerii Fotografii (cykl Feminoteka, kuratorka Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka).
szczegóły >>

wystawa trwa od 12.02 – 14.03

6 marca g. 15 odbędzie się spotkanie z Bogną Burską i pokaz jej realizacji wideo z lat 2004-2008.

Bogna Burska od 2006 roku pracuje jako asystentka w Pracowni Intermediów Grzegorza Klamana na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jej portret autorstwa Michała Szlagi znalazł się w gdańskim kalendarzu 2010, do którego trafili artyści-Gdańszczanie (m.in. Katarzyna Chmielewska i Leszek Bzdyl, Wojtek Mazolewski, Adam i Ania Witkowscy, Piotr Wyrzykowski, Olo Walicki).

Burska posługuje się wieloma formami wypowiedzi, tworzy instalacje, realizacje przestrzenne, fotografie, malarstwo, wideo. Jej twórczość bywa określana jako połączenie sztuki krytycznej z problematyką estetyczną. Dominującym wątkiem we wczesnych pracach Burskiej jest cielesność i jej percepcja, a znakiem rozpoznawczym czerwień, która symbolizuje krew.

O pracach Burskiej >>


ps. <meta content="OpenOffice.org 2.3 (Win32)" name="GENERATOR" /><meta content="0;0" name="CREATED" /><meta content="0;0" name="CHANGED" /><style type="text/css"> <!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } EM { font-style: italic } A:link { color: #000080; text-decoration: underline } A:visited { color: #800000; text-decoration: underline } --></style><em><span style="font-style: normal;">Arachne, voilà</span></em><span style="font-style: normal;">! <br /></span></p><p style="margin-bottom: 0cm; text-align: center;"><span style="font-style: normal;"><img border="0" alt="" src="http://agnisz.blox.pl/resource/pajeczarki.jpg" /></span></p><p style="margin-bottom: 0cm; text-align: center;"><span style="font-style: normal;">foto: Mo.Z.<br /></span><p style="margin-bottom: 0cm;"> </p> </p><p style="margin-bottom: 0cm;"><br /></p> </div> <div class="BlogWpisInfo"> <div class="InfoPodTekstem"> <div class="infoTagi">Tagi: <a href="http://www.blox.pl/blog/tag/Burska" target="_blank">Burska</a> <a href="http://www.blox.pl/blog/tag/Gdanska-Galeria-Fotografii" target="_blank">Gdańska Galeria Fotografii</a> <a href="http://www.blox.pl/blog/tag/Taraszkiewicz-Zwolicka" target="_blank">Taraszkiewicz-Zwolicka</a> </div> <span class="IPTczas">12:23</span>, <span class="IPTautor">pravdan</span> , <a class="IPTkategoria" href="/html/1310721,262146,21.html?300426">anonse</a> <br/> <a class="IPTlinkuj" href="/2010/02/Burska-w-GGF.html">Link</a> <a class="IPTkomentuj" href="/2010/02/Burska-w-GGF.html#ListaKomentarzy"> Komentarze (2) » </a> </div> </div> </div> <div class="BlogWpisBox"> <a name="entry_4438833"></a> <div class="BlogWpisItemTytul">fala za falą</div> <div class="BlogWpisTresc"> <br /><span class="posthref" data-href="http://www.krytykapolityczna.pl/Seminaria/Glowne-nurty-feminizmu/menu-id-280.html">Główne nurty feminizmu - seminarium KP >> </span><br /><style type="text/css"> <!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } A:link { color: #000080; text-decoration: underline } --></style><br /><p><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><b>Środy 16.00 - 18.30 co 2 tygodnie, 7 spotkań  </b></font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><br /><br /></font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><b>PROGRAM</b></font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><br /><br /></font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><b>I. 24 lutego – Pradziadkowie –   czyli liberalne i marksistowskie początki myśli feministycznej. </b></font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><br /><br />Lektury: John Stuart Mill <span style="font-style: italic;">Poddaństwo kobiet</span> oraz Fryderyk Engels  <span style="font-style: italic;">Pochodzenie rodziny,  własności prywatnej i państwa</span> (omawiamy część o rodzinie)<br /><br />(polecamy obie książki w całości, ale fragmenty można znaleźć na stronie KP).<br /><br />Spotkanie przygotowują Magdalena Środa i Anna Dzierzgowska. <br /><br />Uwaga: Engels jest dostępny online tu:<br /><a target="_blank" href="http://www.marxists.org/polski/marks-engels/1884/pochodzenie/02.htm">http://www.marxists.org/polski/marks-engels/1884/pochodzenie/02.htm </a> <br /><br /></font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><b>II. 10 marca – Prababki – czyli polskie emancypantki i sufrażystki </b></font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><br /><br />Lektura: antologia pod redakcją Anety Górnickej Boratyńskiej <span style="font-style: italic;">Chcemy całego życia</span>, Warszawa 1999 (ze szczególnym uwzględnieniem tekstów Elizy Orzeszkowej, Pauliny Kuczalskiej-Reinschmit i Zofii Nałkowskiej)<br /><br />Spotkanie przygotowują  Joanna Piotrowska, Anna Czerwińska, Katarzyna Bratkowska oraz gościni specjalna: Katarzyna Sierakowska, autorka książki o polskich sufrażystkach. <br /><br /></font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><b>III.  24 marca  –   Gorszycielka –   spotkanie o Irenie Krzywickiej </b></font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><br /><br />Lektury – wybrane felietony obyczajowe, reportaże o sprawie Gorgonowej, kilka wypowiedzi o literaturze (teksty dostępne na stronie KP).<br /><br />Spotkanie przygotowuje Agata Zawiszewska. Wsparcie: Katarzyna Bratkowska i Kazimiera Szczuka.<br /><br />Uwaga - lektury dodatkowe, polecane przez prowadzącą: I. Krzywicka,  <span style="font-style: italic;">Kontrola współczesnośc</span>i, wyb. A. Zawiszewska, Warszawa 2008; I. Krzywicka <span style="font-style: italic;">Wyznania gorszycielki</span> (wydanie dowolne); I. Krzywicka, <span style="font-style: italic;">Pierwsza Krew</span> (KP); A. Krzywicki <span style="font-style: italic;">Diabelski młyn</span>, Warszawa 2005; A. Tuszyńska <span style="font-style: italic;">Długie życie gorszycielki</span> (są dwa wydania: Warszawa 1999 i Kraków 2009); A.Górnicka-Boratyńska <span style="font-style: italic;">Stańmy się sobą. Cztery projekty emancypacji</span> (1863-1939), Izabelin 2001 (tu rozdział o Krzywickiej).  <br /></font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><b><br />IV. – 7. kwietnia –   „Kobieta jest Innym”   – spotkanie o Simone de Beauvoir</b></font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><br /><br />Lektura: Simone de Beauvoir <span style="font-style: italic;">Druga płeć </span>(Warszawa 2003)<br /><br />Spotkanie przygotowują: Magdalena Środa i Kazimiera Szczuka.<br /><br /><br /></font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><b>V. – 21 kwietnia – Mistyka i mistyfikacja – czyli o Betty Friedan i amerykańskim feminizmie liberalnym II fali </b></font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><br /><br />Lektura: Betty Friedan <span style="font-style: italic;">Mistyka kobiecości</span> (obszerne fragmenty The Feminine Mystique w przekładzie Agnieszki Grzybek) <br /><br />Spotkanie przygotowują: Agnieszka Graff i Agnieszka Grzybek.<br /><br />UWAGA: po spotkaniu dla chętnych projekcja filmu dokumentalnego <span style="font-style: italic;">Town Bloody Hall</span> (1971), miejsce do ustalenia.  <br /><br /></font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><b>VI. – 12 maja – Prywatne jest polityczne – czyli feminizm radykalny</b></font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><br /><br />Lektury: Antologia </font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><i>Nikt nie rodzi się kobietą</i></font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2">, red. Teresa Hołówka, Warszawa 1982 (ze szczególnym uwzględnieniem tekstów Kate Millett, Sherry B. Ortner, Pat Mainardi), Audre Lorde, </font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><i>Nie zdemontujesz domu pana…</i></font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2">, Jo Freeman, </font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><i>Tyrania braku struktur  <br /></i></font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><br />Spotkanie przygotowują: Bożena Keff, Agnieszka Graff, Kinga Dunin. <br /><br />Uwaga: polskie przekład  tekstów Millett, Ortner i Lorde dostępne są online na stronie Think Tanku Feministycznego: <br /><br /><span target="_blank" class="posthref" data-href="http://www.ekologiasztuka.pl/think.tank.feministyczny/readarticle.php?article_id=209">http://www.ekologiasztuka.pl/think.tank.feministyczny/readarticle.php?article_id=209</span> <br /><br /><span target="_blank" class="posthref" data-href="http://www.ekologiasztuka.pl/think.tank.feministyczny/readarticle.php?article_id=172">http://www.ekologiasztuka.pl/think.tank.feministyczny/readarticle.php?article_id=172</span> <br /><br /><span target="_blank" class="posthref" data-href="http://www.ekologiasztuka.pl/think.tank.feministyczny/readarticle.php?article_id=116">http://www.ekologiasztuka.pl/think.tank.feministyczny/readarticle.php?article_id=116</span> <br /><br />Jo Freeman jest tu:<br /><br /><a target="_self" href="http://www.przeglad-anarchistyczny.org/biblioteka/18-ruch-w-teorii/152-tyrania-braku-struktur">http://www.przeglad-anarchistyczny.org/biblioteka/18-ruch-w-teorii/152-tyrania-braku-struktur </a><br /><br /></font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><b><br />VII. – 26 maja – Kobiety jako przedmiot wymiany – czytamy Irigaray </b></font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><br /><br />Lektura: Luce Irigaray <span style="font-style: italic;">Rynek kobiet</span>, tłum. Agata Araszkiewicz, [w:] Przegląd filozoficzno-literacki, nr 1(13)2003, s. 15-30. <br /><br />Spotkanie przygotowują: Katarzyna Bratkowska i Katarzyna Nowakowska.  <br /><br /></font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><b>Koordynatorki cyklu: Agnieszka Graff, Kazimiera Szczuka, Magdalena Środa</b></font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2">. </font></font> </p> <br /><br /> </div> <div class="BlogWpisInfo"> <div class="InfoPodTekstem"> <div class="infoTagi">Tagi: <a href="http://www.blox.pl/blog/tag/feminizm" target="_blank">feminizm</a> </div> <span class="IPTczas">09:10</span>, <span class="IPTautor">pravdan</span> , <a class="IPTkategoria" href="/html/1310721,262146,21.html?589955">kobiety</a> <br/> <a class="IPTlinkuj" href="/2010/02/fala-za-fala.html">Link</a> <a class="IPTkomentuj" href="http://www.blox.pl/komentuj/agnisz/2010/02/fala-za-fala.html" rel="nofollow"> Dodaj komentarz » </a> </div> </div> </div> <div class="BlogDataWpisu"> niedziela, 14 lutego 2010 </div> <div class="BlogWpisBox"> <a name="entry_4433839"></a> <div class="BlogWpisItemTytul">zużycie</div> <div class="BlogWpisTresc"> <br /><p><span lang="pl-PL">Ewa Mazierska pisze o Godardzie: "Jego życie prywatne było przedłużeniem zawodowego, a zawodowe prywatnego. Wszystkie kobiety, z którymi był żonaty czy miał romans, związane z nim też były zawodowo, przeważnie grając główne role w jego filmach. Ich romans kończył się, gdy filmowo je 'wyeksploatował', albo przestawały one grać w jego filmach, gdy miłość między reżyserem a jego aktorką wygasła. Nie jest przypadkiem, że najdłużej związany jest on z Anne-Marie Miéville, która zarazem ma największy udział w realizacji jego filmów, ale nie jest ich gwiazdą, przez co nie starzeje się czy nie 'zużywa' tak, jak 'zużyły' się jego pierwsza i druga żona, Anna Karina i Anne Wiazemsky. Siła profesjonalnego wymiaru tego związku jest tak silna, że nie zniszczyły go nawet romanse czy oczarowania aktorkami, które Godard w międzyczasie zatrudniał, a zwłaszcza Myriem Roussel, będąca gwiazdą</span> <span lang="pl-PL"><em>Je vous salue, Marie</em></span> <span lang="pl-PL">(</span><span lang="pl-PL"><em>Bądź pozdrowiona, Mario</em></span><span lang="pl-PL">, 1985)".</span></p><p><span class="posthref" data-href="http://www.enh.pl/artykul.do?id=460&m=t_17">więcej >></span></p><p>Sztuka męczy, sztuka zużywa. Jak mocno, można oglądać w Galerii Narodowej, właściwe mogłaby powstać o tym wystawa. Kilka dni temu wstąpiłam do <span class="posthref" data-href="http://www.zacheta.art.pl/index.php?homepage=1%E2%8C%A9=1">Zachęty</span> zobaczyć <span class="posthref" data-href="http://www.obieg.pl/recenzje/15857">"Wszystkie stworzenia duże i małe"</span>, a przede wszystkim niesamowitą "Wilczycę" Pilar Albarracín w duecie z kojotem Beuysa (Lubię Amerykę i Ameryka lubi mnie, performance 1974) i jeszcze jej taniec z bukłakiem pełnym chyba raczej krwi, niż wina. Trochę oglądałam, ale właściwie nie to, co miałam oglądać, nie te zwierzęta, które występowały tu w rolach głównych. Każda salka ma przecież swojego Cerbera, żywego, ruchliwego, znudzonego, plotkującego z Cerberem z salki obok, bawiącego się krótkofalówką. Wiem, że najtrudniej było temu w kanarkowym krawacie, który zrezygnowany siedział sam na krzesełku w ciemnej sali z kotem Robakowskiego. Kot był wspaniały, ale jak to sztuka - męczący, reszta zwierząt mu nie ustępowała. Patrzyły z ekranów mniejszych i większych, ale kot dodatkowo mówił. Nie ustawał w mówieniu. I nie było do niego słuchawek, mówił pełnym głosem - liżę, myślę, liżę, liżę, liżę, myślę, myślę, liżę... - mantrował. <br /></p><p>A co oni myślą, zastanawiałam się. Czy ich ta zmiana perspektywy dotyka? W oglądaniu tej wystawy ludzie wyjątkowo przeszkadzają. Nie pasują. Psują. Ułożenie ich ciał, grymasy na twarzach. Chciałoby się ich stamtąd usunąć. W dodatku to mężczyźni, a chamski wąsaty szatniarz przypomina - wypisz wymaluj - typowego myśliwego. Wszystko wskazuje na to, że ktoś ich tu ustawił za karę, ku przestrodze. Dlatego okazują otoczeniu lekceważenie, a nawet wrogość. Muszą być wściekli, że ich to spotkało. </p><p>Po obejrzeniu wystawy weszłam do księgarni i bezbłędnie, sięgając ręką na najdalszą półkę, wyciągnęłam wydaną ostatnio książkę Jeana Claira <span class="posthref" data-href="http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,567.html">"Kryzys muzeów"</span>. Chyba faktycznie wielkie galerie i muzea będą musiały odejść. Po wizycie w Zachęcie nie mam złudzeń. Pomyślałam, że tam wszystkie te zwierzęta znalazły się jakby w podwójnej klatce. Powinny z niej wyjść jak najszybciej.  </p><p><br /></p><p style="text-align: center;">    <img border="0" src="http://agnisz.blox.pl/resource/pilar1.jpg" alt="" /></p><p style="text-align: center;"><br /></p> </div> <div class="BlogWpisInfo"> <div class="InfoPodTekstem"> <div class="infoTagi">Tagi: <a href="http://www.blox.pl/blog/tag/Zacheta" target="_blank">Zachęta</a> </div> <span class="IPTczas">20:38</span>, <span class="IPTautor">pravdan</span> , <a class="IPTkategoria" href="/html/1310721,262146,21.html?300425">notatnik</a> <br/> <a class="IPTlinkuj" href="/2010/02/zuzycie.html">Link</a> <a class="IPTkomentuj" href="http://www.blox.pl/komentuj/agnisz/2010/02/zuzycie.html" rel="nofollow"> Dodaj komentarz » </a> </div> </div> </div> <div class="BlogWpisBox"> <a name="entry_4434001"></a> <div class="BlogWpisItemTytul">maju maj</div> <div class="BlogWpisTresc"> <br />Trwają przygotowania do kolejnej edycji łódzkiego <span class="posthref" data-href="http://www.fotofestiwal.com/2010/">Fotofestiwalu</span>. Jego głównym punktem będzie wystawa "All my lovin'. Wszystko o miłości", poświęcona relacjom rodzinnym i różnym odcieniom rodzinnej miłości.<p class="c1">Festiwal potrwa od 6 do 30 maja.</p><p>W warsztatach fotograficznych dla rodzin mieszkających na terenie Starych Bałut i w ich okolicy, prowadzonych przez holenderskiego fotografa <span class="posthref" data-href="http://www.robhoukes.nl/">Roba Houkes</span>, głównym tematem zdjęć będzie ogólnie pojęte życie rodzinne.</p><p>I dobrze. Niech rodziny wychodzą ze swoich szaf.<br /></p><p>Polecam:</p><p><span class="posthref" data-href="http://wyborcza.pl/1,80322,7472642,Ach__Ta_rodzina_.html">rodzinną diagnozę Magdaleny Środy >></span></p><p><span class="posthref" data-href="http://www.mojeopinie.pl/z_rodzina_tylko_na_zdjeciu_i_przed_telewizorem,3,1264586501">fajne filmy o rodzinie >></span></p><p><span class="posthref" data-href="http://www.mojeopinie.pl/z_rodzina_tylko_na_zdjeciu_i_przed_telewizorem,3,1264586501"><br /></span></p><p /> </div> <div class="BlogWpisInfo"> <div class="InfoPodTekstem"> <div class="infoTagi">Tagi: <a href="http://www.blox.pl/blog/tag/rodzina" target="_blank">rodzina</a> </div> <span class="IPTczas">11:33</span>, <span class="IPTautor">pravdan</span> <br/> <a class="IPTlinkuj" href="/2010/02/maju-maj.html">Link</a> <a class="IPTkomentuj" href="http://www.blox.pl/komentuj/agnisz/2010/02/maju-maj.html" rel="nofollow"> Dodaj komentarz » </a> </div> </div> </div> <div class="BlogDataWpisu"> sobota, 13 lutego 2010 </div> <div class="BlogWpisBox"> <a name="entry_4432535"></a> <div class="BlogWpisItemTytul">jeżeli ktoś chce westchnąć</div> <div class="BlogWpisTresc"> <br /><br /><div style="text-align: center;">to może to zrobić tu<br /><br /><a target="_blank" href="http://agnisz.blox.pl/resource/na_pulpit.jpg"><img border="0" alt="" src="http://agnisz.blox.pl/resource/na_pulpit_100x100.jpg" /></a><br /><br />na moście westchnień w Pekinie<br /><br />(po kliknięciu)<br /><br /><br /><br /></div> </div> <div class="BlogWpisInfo"> <div class="InfoPodTekstem"> <div class="infoTagi">Tagi: <a href="http://www.blox.pl/blog/tag/pekin" target="_blank">pekin</a> </div> <span class="IPTczas">17:53</span>, <span class="IPTautor">pravdan</span> , <a class="IPTkategoria" href="/html/1310721,262146,21.html?300425">notatnik</a> <br/> <a class="IPTlinkuj" href="/2010/02/jezeli-ktos-chce-westchnac.html">Link</a> <a class="IPTkomentuj" href="http://www.blox.pl/komentuj/agnisz/2010/02/jezeli-ktos-chce-westchnac.html" rel="nofollow"> Dodaj komentarz » </a> </div> </div> </div> </div> </td> </tr> </table> </div> <div id="Stopka"></div> </div> <script type="text/javascript"> document.domain = 'blox.pl'; </script> <div id="sidebox_wrap"> <div id="sidebox_control" class="exp"> <div id="sidebox_bg"></div> <div id="sidebox" class="skin3"> <div id="sidebox_roll"></div> <div id="sidebox_body"> <a href="http://blox.pl/"><img src="http://blox.pl/images/belka/bloxlogo.png" alt="Blox.pl" /></a> <div class="nav"> <a class="nb" href="#" id="sidebox_btnprev"><span>poprzedni blog</span></a> <a class="nb" href="#" id="sidebox_btnnext"><span>następny blog</span></a> <a class="cb" onclick="dataLayer.push({'dimension7': dimension7,'vpv': vpv, 'event':'SendVirtualPageView'});" href="http://www.blox.pl/html/8257537.html"><img src="http://blox.pl/images/belka/createblox-btn-skin3.png" alt="załóż bloga" /></a> <a class="cb" onclick="dataLayer.push({'dimension7': dimension7,'vpv': vpv, 'event':'SendVirtualPageView'});" href="http://www.blox.pl/blog/signup/1"><img src="http://blox.pl/images/belka/createblox-btn-skin3.png" alt="załóż bloga" /></a> </div> <!-- .nav --> <div id="sidebox_container_0" class="list"> <strong id="sidebox_title_0" class="h"></strong> <ul id="sidebox_list_0"> <li class="dummy"></li> </ul> <!-- #sidebox_list_0 --> <p class="more"><a id="sidebox_link_0" href="#"></a></p> </div> <!-- .list --> <div id="sidebox_container_1" class="list"> </div> <!-- .list --> </div> <!-- #sidebox_body --> </div> <!-- #sidebox --> </div> <!-- .exp --> </div> <!-- #sidebox_wrap --> <iframe id="boxframe" name="bblo_frame" src="http://cookiecontainer.blox.pl/html?page=cookieStore¶ms=6,33811"></iframe> <script type="text/javascript"> function bblo_addEvent(obj, type, fn) { if (obj.addEventListener) { obj.addEventListener(type, fn, false); } else if (obj.attachEvent) { obj["e" + type + fn] = fn; obj[type + fn] = function() { obj["e" + type + fn] (window.event); } obj.attachEvent("on" + type, obj[type + fn]); } } function bblo_O(n) { return document.getElementById(n); } function bblo_trim(x){return x.replace(/^\s+|\s+$/g,'');} function bblo_hasClass(obj, clName) { var clN = ' ' + obj.className + ' '; return (clN.match(' ' + clName + ' ') != null); } function bblo_addClass(obj, clName) { if (bblo_hasClass(obj, clName)) return; obj.className = bblo_trim(obj.className + ' ' + clName); } function bblo_removeClass(obj, clName) { if (!bblo_hasClass(obj, clName)) return; var clN = ' ' + obj.className + ' '; eval("obj.className = bblo_trim(clN.replace(/ " + clName + " /g,' '));"); } function bblo_swapClass(obj, oldName, newName) { bblo_removeClass(obj, oldName); bblo_addClass(obj, newName); } var blox_frame = null; function bblo_init(e) { if (top.location != self.location) return; blox_frame = window.frames['bblo_frame']; window.setTimeout(bblo_ready, 10); } function bblo_completeList(n, item) { var obj = { title: bblo_O('sidebox_title_'+n), link: bblo_O('sidebox_link_'+n), list: bblo_O('sidebox_list_'+n), container: bblo_O('sidebox_container_'+n) }; try { obj.title.innerHTML = item.title; obj.link.href = item.link_uri; obj.link.innerHTML = item.link_caption; obj.container.className = 'list ' + item.class_name; for (var i = 0; i < item.data.length; i++) { var o_link = document.createElement('a'); var o_span = document.createElement('span'); var o_li = document.createElement('li'); o_link.innerHTML = '<strong>' + item.data[i].title + '</strong> ' + item.data[i].name; o_link.href = item.data[i].uri; o_span.innerHTML = item.data[i].when; o_li.appendChild(o_link); o_li.appendChild(o_span); obj.list.appendChild(o_li); } } catch (e) {;} } var blox_data_done = false; function bblo_ready() { try { if (blox_frame.blox_is_ready()) { if (blox_data_done) return; blox_data_done = true; var t_data = bblo_frame.blox_get_data(); g_data = t_data; if (t_data.display == '0') { bblo_swapClass(bblo_O('sidebox_control'), 'exp', 'fold'); } bblo_O('sidebox_btnprev').href = t_data.prev; bblo_O('sidebox_btnnext').href = t_data.next; for (var i = 0; i < t_data.items.length; i++) { bblo_completeList(i, t_data.items[i]); } bblo_addEvent(bblo_O('sidebox_roll'), 'click', bblo_toggle); bblo_O('sidebox_wrap').style.display = 'block'; } else { window.setTimeout(bblo_ready, 10); } } catch (e) { window.setTimeout(bblo_ready, 10); } } function bblo_toggle() { var obj = bblo_O('sidebox_control'); var write = '0'; if (bblo_hasClass(obj, 'exp')) { bblo_swapClass(obj, 'exp', 'fold'); } else { bblo_swapClass(obj, 'fold', 'exp'); write = '1'; } blox_frame.blox_toggle_display(write); } bblo_addEvent(window, 'load', bblo_init); </script> <script> var pingUrl = window.location.protocol + '//' + window.location.host + '/blog/ping/'; var xhr = new XMLHttpRequest(); xhr.open("GET", pingUrl, true); xhr.send(); </script> <script type="text/javascript"> (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/pl_PL/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3&appId=151924531509550"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk')); </script> <script src="https://apis.google.com/js/platform.js" async defer> {lang: 'pl'} </script> </body> <!-- if mobile end --> </html>