agni_eszka_sz_effel.blox.pl: o literaturze, architekturze, kulturze... i kinie, kinie, kinie...
O autorze
Zakładki:
Architektura-czytelnia
Architektura+dialog i przyjaciele
Bb.gender
B.latynosi i in.
BLOGI
Edukacja
Fotografia
Gazety
GutekWorld
Kino-festiwale
Kino-magazyny
Kino-osoby
Kino-serwisy
Książki
Miejsca
W sieci
Zwierzaki
statystyka
wtorek, 31 marca 2009
rewitalizacja w procesie


Odbyłam ostatnio kilka rozmów. Naprawdę zachwycających. Nie, nie zawsze z architektami, choć ich tematem była architektura. Często trafiałam ostatnio do gdańskiej Wyspy. I – przyznam - nieco zaniepokojona jej przyszłym wizerunkiem, który raz po raz pojawia się tu i tam, projektem dyplomowym sprzed pięciu lat spółki RBAN dla Wyspy, chciałam się dowiedzieć, czy faktycznie będzie realizowany. Wydawał się przytłaczać sobą to wszystko, co słyszałam o idei Anety Szyłak i Grzegorza Klamana na temat niezależnej, wręcz offowej, żywej i otwartej instytucji, promującej sztukę współczesną w określonym kontekście. Stary budynek Wyspy w tym projekcie zamiast dachu miał na „głowie” wysoki na kilka pięter wieżowiec. Spotkałam się z nimi, żeby o tym porozmawiać.

Spotkanie było niezwykłe. Bo cudownie jest spotkać ludzi, którzy cenią sobie wolność. A jak pisał Emil Cioran, chwilą prawdziwej wolności jest ta, w której wyzbywasz się władzy nad Innymi. Ludzi tak wsłuchanych w architekturę. Tak wiele o niej myślących. Czy rzeczywiście dojdzie niebawem do sytuacji, w której myśleć i sensownie mówić o architekturze będą tylko nie-architekci (a-architekci)?


(do kliknięcia)


Gdańska Wyspa - rewitalizacja w procesie

Jesienią minie pięć lat rezydencji niezależnego Instytutu Sztuki Wyspa w znajdującym się na gdańskich terenach postoczniowych budynku dawnej Zasadniczej Szkoły Budowy Okrętów. Twórcy instytucji Aneta Szyłak i Grzegorz Klaman w miarę upływu czasu rewidują swoje poglądy na temat jej architektonicznego wizerunku. Coraz bardziej skupieni na kontekście miejsca, doceniają oddaną im we władanie przestrzeń, odmawiając uzurpowania sobie prawa do władzy.

Ceglany budynek szkoły powstał w 1940 roku. Do dziś przetrwała jego połowa. Usytuowana w bliskości stoczniowego muru, obrośnięta wysoką trawą, spokojna, klasyczna bryła otoczona jest stoczniowymi instalacjami. Zmatowiałym blaskiem świecą pęki rur, przeciągnięte nad sąsiadującą z Wyspą ulicą, która kiedyś ma być główną arterią Młodego Miasta. Z drugiej strony muru prężą się, jakby na baczność stojące, wysokie gdańskie kamienice.

(do kliknięcia)

   

W 2004 roku, kiedy zajmowali budynek, kuratorzy i twórcy idei Instytutu ze swoich oczekiwań względem instytucji sztuki uczynili temat wystawy. Ich oczekiwania były wynikiem wcześniejszych doświadczeń. Aneta Szyłak prowadziła miejskie Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, została odsunięta ze stanowiska dyrektorki ze względu na rodzaj pokazywanych w galerii wystaw, które nie spodobały się samorządowcom. Grzegorz Klaman – twórca kultowej „Wyspy”, galerii początkującej pod gołym niebem pośród ruin Wyspy Spichrzów, po tym, jak władze gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych wymówiły mu umowę najmu lokalu na Chlebnickiej, w którym pokazał „Pasję” Doroty Nieznalskiej, po latach znalazł się znowu bez swojego miejsca. Szyłak i Klaman - bezkompromisowi zwolennicy niezależności sztuki - wykorzystali okazję, właściciel terenów postoczniowych, kierując się popularną w całej Europie strategią marketingową, zapraszał artystów do „oswajania” poprzemysłowych obszarów, które w przyszłości miały stać się częścią komercyjnego projektu Młodego Miasta.

Pierwsza wystawa w IS Wyspa „BHP” (Zdrowie & Bezpieczeństwo) miała odzwierciedlać krytykę zależności i kontroli, sprawowanej nad instytucjami sztuki przez polityczne elity. Jej drugim, nie mniej ważnym aspektem była kwestia wzajemnych relacji sztuki i architektury. Kuratorzy obserwowali to, co działo się na świecie z galeriami i muzeami. Z jednej strony „white cube” odcinał sztukę od lokalnego kontekstu, ukrywając w swoim z pozoru neutralnym opakowaniu mechanizmy kontroli. Z drugiej - wciąż żywy „efekt Bilbao” sprawiał, że spektakularna, dominująca, oryginalna, a co za tym idzie osobna i przytłaczająca, architektura zostawiała sztuce niewielką przestrzeń ekspresji, o porozumieniu nie było mowy. Otwarci na to, z czym spotkali się w stoczni, na wielowarstwowy kontekst (także architektoniczny) miejsca, ukształtowanego jak miasto w mieście, postanowili odnieść się do budynku dawnej szkoły z szacunkiem i ze zrozumieniem. Mając zaufanie do biorących udział w wystawie artystów, razem z nimi dokonywali niewielkich zmian, artystycznych interwencji w jego wnętrzu. Powstały wtedy prace, na stałe wpisujące się w przestrzeń Wyspy: tekstylne aranżacje „Personel 4” Maureen Connor, instalacja, będąca jednocześnie biurem Anety Szyłak, wyrąbana w ścianie ludzka postać Oscara Dawickiego, czy niezwykły mural Ellen Harvey „Derenovation” - artystka znalazła na ścianie szkoły w jednej z sal ledwo czytelny niemiecki napis, odrestaurowała resztki liter i oryginalny kolor ściany, domalowała obrazy z widokami wnętrza dawnej szkoły jeszcze przed wstępnym remontem.

(do kliknięcia)


Jedną z prac, prezentowanych podczas wystawy „BHP”, był dyplomowy projekt dla Wyspy młodych gdańskich architektów Roberta Brodzińskiego i Andrzeja Niegrzybowskiego. „Maszyna medialna” była ich interpretacją rewitalizacji i adaptacji budynku dawnej szkoły do nowych warunków funkcjonowania w Młodym Mieście. W stosunku do dzisiejszych niecałych 3 tys. m powierzchni użytkowej projekt zakładał jej powiększenie do 4 tys. Budynek miał być wyższy - bazą dla nowej formy, opartej na estetycznych założeniach rosyjskiej konstruktywistycznej awangardy, była stara, ceglana struktura.

(do kliknięcia)


Po kilku latach korzystania z budynku, a raczej odkrywania jego tajemnic, wsłuchiwania się w jego głos i w głosy ludzi, artystów, architektów, designerów, kuratorów, którzy zmagają się z wciąż na nowo odkrywaną autentycznością tego miejsca, Aneta Szyłak i Grzegorz Klaman nadal mówią o lokalnym kontekście i rezygnacji z nadmiaru. Dziś brzmi to mniej rewolucyjnie, niemal jak norma. Niewielkie gesty, jakimi dotykają budynek, myśląc o jego przebudowie, są spowodowane z jednej strony praktyką, codziennymi ograniczeniami, jakimi żyje niezależna finansowo organizacja, zajmująca się promocją sztuki, ale też przekonaniem, że tworzenie instytucji na każdym z pól jest procesem otwartym. Mieszcząca takie postulaty architektura musi być tego otwarcia i elastyczności symbolem.

(Agnieszka Szeffel)* * *

Coś musi się zmienić. Może trzęsienie Ziemi się stanie. A może kataklizm, który zmiecie z jej powierzchni wszystkie te „przekonania”, co jest dobre, a co złe. A my sobie cichutko usiądziemy w słońcu na barykadach, które powstaną mimowolnie z tego zwałowiska, złomowiska idei. Pięknie.

W moim otoczeniu ludziom brakuje zaangażowania, letniość i konwencjonalizm powodują, że opadają mi ręce. Nie stać ich. Inwencji oczekują od inwestora. Inwencji w zadawaniu zadań i generowaniu oczekiwań. Nie przyjdzie im do głowy, twardej głowy, że oczekiwania, że potrzeby mogą tworzyć sami, bo nie każdy inwestor jest tak świadomy jak Wyspiarze.

Architekci, przypięci do inwestorów jak kwiatki do kożucha, skazani są na uwiąd. Już dziś więdną im mózgi. Nie wiem, co będzie dalej. Dziś idea Rema Koolhaasa, że można – projektując - myśleć o TYLU rzeczach, z TYLU rzeczy składać architekturę, jest rewolucyjna. Niebawem będzie rewolucyjną idea, że – projektując – można myśleć. Architekci zamiast myśleć będą się zachwycali własną kreską. I decydowali, czy jest wystarczająco ładna. Tak, jest ładna – projekt skończony. Skończony.
poniedziałek, 30 marca 2009
Sobota w Stambule
wciąż ma na imię Czerwień
pocztówka 3
(do kliknięcia)

  

(foto: mo_zaw)

piątek, 27 marca 2009
książka o przestrzeni


Czas przestrzeni
Red.: Krystyna Wilkoszewska

Universitas 2009

Spis treści:
Krystyna Wilkoszewska, Czas przestrzeni jako wyzwanie dla estetyki

Sztuka w przestrzeni publicznej

Grzegorz Dziamski, Sztuka w przestrzeni publicznej. Pytanie o granice sztuki

Wioletta Kazimierska-Jerzyk, Sztuka przestrzeni totalnej w ujęciu Keitha Haringa

Agnieszka Gralińska-Taborek, All my city in Graffiti - czyli bombardowanie przestrzeni miejskiej

Agnieszka Rejniak-Majewska, Pole walki i przestrzeń doświadczenia - Tilted Arc Richarda Serry

Violetta Sajkiewicz, Między doświadczeniem życia a estetyką. Przestrzeń miasta we współczesnym teatrze polskim

Justyna Ryczek, Tymczasowe współkierowanie - flash mob w przestrzeniach wspólnych

Architektura, malarstwo, rzeźba

Ewa Rewers, Po-wolna przestrzeń

Magdalena Borowska, Doświadczanie architektury a problem przestrzeni

Mateusz Salwa, "Jak cudowna jest dobra mapa, na której dzięki sztuce rysunku można oglądać świat jak gdyby z innego świata" - obraz jako sygnium władzy absolutnej

Krzyszof Kalitko, Architektura i jej pochodzenie w "mistycznych obrazach" de Chirico

Roman Nieczyporowski, Poza czasem i przestrzenią. Próba interpretacji tzw. Kaplicy Marka Rothko w Houston

Iwona Lorenc, Czas przestrzeni pejzażu romantycznego Caspara Davida Friedricha

Alicja Kuczyńska, U źródeł ponowoczesnej fascynacji "epoką przestrzeni"

Muzyka i taniec

Leszek Polony, Pojęcie przestrzeni dźwiękowej w myśli muzykologicznej

Lilianna Bieszczad, Wymiary przestrzeni w tańcu. Kontekst filozoficzno-estetyczny

Teatr i film

Janina Makota, Przestrzeń dzieła teatralnego i filmowego

Beata Kubiak Ho-Chi, Sytuacje i relacje czasoprzestrzenne w japońskim teatrze bunraku

Iga Rutkowska, Japoński teatr kabuki we wsi Hinoemata - przeniesienie teatru mieszczańskiego w czasoprzestrzeń rytuału

Jakub Karpoluk, Kabuki, przestrzeń pustki i obrazy przestrzeni liminalnej w filmach Matsumoto Toshio

Sztuka multimedialna

Konrad Chmielecki, Relatywizacja czasoprzestrzeni w przekazach audiowizualnych na przykładzie filmów i prac wideo Zbigniewa Rybczyńskiego

Tomasz Załuski, Opóźniony obraz. O czasowości wideomalarstwa Dominika Lejmana

Piotr Zawojski, Czas cyberprzestrzeni

Monika Bakke, Przeciw pustce - sztuka pamiętająca materialność powietrza

Zuzanna Dziuban, Atopia - poza miejscem i "nie-miejscem"

Krystyna Pankowska, Współczesna przestrzeń - między utopią a dystopią. Refleksje antropologiczno - pedagogiczne

Doświadczenie estetyczne

Piotr Schollenbergen, Przestrzeń w doświadczeniu estetycznym dzieła sztuki

Teresa Pękala, Czas miniony jako doświadczenie przestrzeni

Anna Wolińska, Doświadczenie nieskończoności - rozległość czy skupienie?

Ewa Bobrowska, Czas i przestrzeń Kantowskiej wzniosłości (wokół koncepcji Jean-François Lyotarda)


czwartek, 26 marca 2009
światło w Stambule w czwartek
obłędne, rozproszone, perłowe... pamiętam
pocztówka 2
(do kliknięcia)(foto: mo_zaw)środa, 25 marca 2009
słońce nad Stambułem we wtorek
o jakiej ja nacji myślę?
pocztówka
(do kliknięcia)

 

(foto: mo_zaw)niedziela, 22 marca 2009
...niemieckie niuanse...


Tydzień Kina Niemieckiego >>GDAŃSK 30.03. - 03.04.09


gdańskie przestrzenie "nawiedzone"


Katedra Historii, Teorii Architektury i Konserwacji Zabytków Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej zaprasza na wykład otwarty z cyklu:


Z katedrą w tle

ODBUDOWA KOŚCIOŁÓW GDAŃSKA I INNYCH MIAST NADBAŁTYCKICH PO 1945

Wykład wygłosi dr inż. arch. Jakub Szczepański


Spotkanie odbędzie się 25 marca (środa) o godz. 17.00 w sali 300 w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej (ilość miejsc ograniczona). Oprowadzenie po kościele św. Jana w Gdańsku - 28 marca (sobota) o godz. 10.00. Wstęp wolny.sobota, 21 marca 2009
zakochać się w miłości


Chudnę. Myślenie wyciąga ze mnie życiodajne soki. Wątpię. Takie myślenie to ciągła huśtawka emocji. Milknę. Dziś jestem w dole, jutro na górze. Dziś daję sobie w żyłę myśleniem o kinie, jutro pomyślę o architekturze. Obie dziedziny wpędzają mnie w depresję, a zaraz potem w euforię. Są ludzie – mówisz – którzy cię rozumieją i lubią twoje myśli na tym etapie twojego rozwoju, a potem przestaną. Wczoraj dziwiłam się, że architekci tak lubią ludzi, mając nadzieję, że polubią też architekturę. Dziś myślę, że nikt mnie nie rozumie. Kiedyś zgadzałam się z tym, że mówienie o pięknie (architektury), wynikającym z dobrej relacji (projektujących ją wspólnie architektów) jest czymś niepopularnym. Dziś sama krzyczę – nie możesz mi tego zrobić! Nie możesz użyć swojej wolności przeciwko mnie, obojętnie przechodząc obok, bo przecież ja tu jestem. Nie możesz się o mnie nie potknąć. Ja - kontekst. Mówię szyfrem, którego nikomu nie chce się rozszyfrować. Chudnę niepotrzebnie. Oglądam filmy, czytając o architekturze. Przeżywam olśnienie. Zakochuję się w idei miłosnego spotkania, nagle filmy, które dotąd opowiadały o czasie, zaczynają mówić do mnie o miłości. Piszesz: umiesz wywąchać architekturę. umiesz o niej pisać. umiesz łączyć ją z filmem, z fotografią, ze swoją współczesnością. masz bardzo dużo w rękach. trzymaj się tego zapachu.

już niebawem ujawnię krajobraz swojego emocjonalnego rozedrgania
z mikrofonem w dłoni >>Dominik Lejman, wideofresk, szpital dziecięcy (NY)czekam na pocztówkę ze Stambułu


Wczoraj koncertem zespołu Baba Zula (być może znanego wam z dokumentu Fatiha Akina „Życie jest muzyką”) rozpoczęła się kolejna odsłona artystyczno-badawczego projektu Black/North SEAS – tym razem w Stambule!

SEAS to paneuropejska, przygotowywana od 2001 roku, działająca od 2004, platforma współpracy, łącząca artystów, producentów, ekspertów znad Bałtyku i Adriatyku, dynamizująca rozwój europejskiej osi Północ-Południe, alternatywnej wobec stereotypowego podziału na bogaty Zachód i biedny Wschód. SEAS to metafora nadmorskiego otwarcia, multikulturowości, to proces i podróż, która zatrzymuje się na coraz to innych portowych „przystankach”, konfrontując się z ich lokalnością. Artyści i badacze odkrywają nieznane sobie miejsce, przyglądają mu się, tworzą prace, badania, teorie w oparciu o lokalny kontekst, w szczególności obszarów zaniedbanych, poprzemysłowych, podlegających w całej Europie podobnym mechanizmom przemian.
poniedziałek, 16 marca 2009
ciało, seks, (bio)władzahttp://www.pociagmysli.blogspot.com/

i lalki Bellmera


niedziela, 15 marca 2009
Z archiwum P


Typowy niedzielny obiad na Pomorzu. Przy stole spotykają się trzy pokolenia Pomorzan. Jedzą mięso z kluskami i dyskutują o polityce, ewentualnie wspominają dawne czasy, kiedy to mieszkali w kieleckiem (przynajmniej niektórzy, co od razu da się poznać).poniedziałek, 09 marca 2009
och, panie, działo się


pierwsze koty za płoty

PechaKucha Night Gdańsk # 1

było super!

szybkoniedziela, 08 marca 2009
Kreatywna Dolina


Anna z wiatrem we włosach, autorka Narracji, która podobnie jak ja lubi egzotyczne, wyraziste twarze, doceniła moje pisanie, przyznając, że zasługuję na nagrodę Kreativ Blogger... Si, si. Bardzo dziękuję.


A ja teraz będę mogła wreszcie, ze łzą wzruszenia w oku przekazać wszystkie możliwe nominacje, tytuły i statuetki Romanowi i jego kreatywnej dolinie, składającej się z czystej nieskończoności: pomysłów i spostrzeżeń, sztuk i zdolności, smaków i wariacji, jednym słowem z osobowości: nie-do-osiągnięcia, gdy się nie jest Romanem. I ja tu sobie wcale nie żartuję, sypiąc w wyobraźni do zupy pomidorowej z paczki czerwoną sól hawajską i fioletowy pieprz z Ekwadoru. Swoją drogą nie wiem, jak Gabrysia na co dzień wytrzymuje tę jego nieznośną kreatywność na każdym polu:


kulinarnym >>

i kulturalnym >>

sztucznym >>

i sentymentalnym >>Roman, Chapeux bas! Bądź, zakwitaj wciąż i wciąż, jak tulipany na wiosnę.Zasady przyznawania wyróżnienia Kreativ Blogger:
Po otrzymaniu nagrody na swoim blogu umieszczamy logo Kreativ Blogger oraz informujemy, kto przyznał wyróżnienie. Nominujemy 7 blogów lub więcej do nagrody i podajemy link do każdego z nich. Informujemy wyróżnionego o nominacji w komentarzach na jego blogu.

 


sobota, 07 marca 2009
anatolijska prowincja


przypomniałam sobie o marzeniach...
czekam na "Miód"<meta content="OpenOffice.org 2.3 (Win32)" name="GENERATOR" /><style type="text/css"> <!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } --> </style> <p style="margin-bottom: 0cm;"><a href="http://www.mojeopinie.pl/marcowe_premiery_mleko_s%EF%BF%BDt_2008_semiha_kaplano%EF%BF%BDlu,3,1236336725"><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><b>Marcowe premiery: „Mleko” (Süt, 2008) Semiha Kaplanoglu >></b></font></font><font color="#000000"><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><b><br /></b></font></font></font></a></p> <br /><font color="#000000" size="2" style="font-weight: bold;"><font face="Tahoma, sans-serif"><span class="posthref" data-href="http://www.mojeopinie.pl/marcowe_premiery_mleko_s%EF%BF%BDt_2008_semiha_kaplano%EF%BF%BDlu,3,1236336725"><font size="3"></font></span><br /></font></font><br /></div> </div> <div class="BlogWpisInfo"> <div class="InfoPodTekstem"> <span class="IPTczas">08:47</span>, <span class="IPTautor">pravdan</span> , <a class="IPTkategoria" href="/html/1310721,262146,21.html?495126">opiniuję</a> <br/> <a class="IPTlinkuj" href="/2009/03/anatolijska-prowincja.html">Link</a> <a class="IPTkomentuj" href="http://www.blox.pl/komentuj/agnisz/2009/03/anatolijska-prowincja.html" rel="nofollow"> Dodaj komentarz » </a> </div> </div> </div> <div class="BlogDataWpisu"> środa, 04 marca 2009 </div> <div class="BlogWpisBox"> <a name="entry_3654403"></a> <div class="BlogWpisItemTytul">dwa razy T</div> <div class="BlogWpisTresc"> <br /><br /><div style="text-align: center;"><img border="0" alt="" src="http://agnisz.blox.pl/resource/Trojmiasto_dla_Tybetu1.jpg" /><br /><br /><br /></div> </div> <div class="BlogWpisInfo"> <div class="InfoPodTekstem"> <span class="IPTczas">10:23</span>, <span class="IPTautor">pravdan</span> , <a class="IPTkategoria" href="/html/1310721,262146,21.html?300426">anonse</a> <br/> <a class="IPTlinkuj" href="/2009/03/dwa-razy-T.html">Link</a> <a class="IPTkomentuj" href="/2009/03/dwa-razy-T.html#ListaKomentarzy"> Komentarze (2) » </a> </div> </div> </div> <div id="BlogStronicowanieBox"> <table> <tr><td class="BlogStronicowaniePoprzednie"> <div>   </div> </td><td class="BlogStronicowanieStrony"> <div> 1 , <a href="/html/1310721,262146,169.html?2">2</a> </div> </td> <td class="BlogStronicowanieNastepne"> <div> <a href="/html/1310721,262146,169,170.html?1,1">następne</a> </div> </td></tr></table> </div> </div> </td> </tr> </table> </div> <div id="Stopka"></div> </div> <script type="text/javascript"> document.domain = 'blox.pl'; </script> <div id="sidebox_wrap"> <div id="sidebox_control" class="exp"> <div id="sidebox_bg"></div> <div id="sidebox" class="skin3"> <div id="sidebox_roll"></div> <div id="sidebox_body"> <a href="http://blox.pl/"><img src="http://blox.pl/images/belka/bloxlogo.png" alt="Blox.pl" /></a> <div class="nav"> <a class="nb" href="#" id="sidebox_btnprev"><span>poprzedni blog</span></a> <a class="nb" href="#" id="sidebox_btnnext"><span>następny blog</span></a> <a class="cb" onclick="dataLayer.push({'dimension7': dimension7,'vpv': vpv, 'event':'SendVirtualPageView'});" href="http://www.blox.pl/html/8257537.html"><img src="http://blox.pl/images/belka/createblox-btn-skin3.png" alt="załóż bloga" /></a> <a class="cb" onclick="dataLayer.push({'dimension7': dimension7,'vpv': vpv, 'event':'SendVirtualPageView'});" href="http://www.blox.pl/blog/signup/1"><img src="http://blox.pl/images/belka/createblox-btn-skin3.png" alt="załóż bloga" /></a> </div> <!-- .nav --> <div id="sidebox_container_0" class="list"> <strong id="sidebox_title_0" class="h"></strong> <ul id="sidebox_list_0"> <li class="dummy"></li> </ul> <!-- #sidebox_list_0 --> <p class="more"><a id="sidebox_link_0" href="#"></a></p> </div> <!-- .list --> <div id="sidebox_container_1" class="list"> </div> <!-- .list --> </div> <!-- #sidebox_body --> </div> <!-- #sidebox --> </div> <!-- .exp --> </div> <!-- #sidebox_wrap --> <iframe id="boxframe" name="bblo_frame" src="http://cookiecontainer.blox.pl/html?page=cookieStore¶ms=6,33811"></iframe> <script type="text/javascript"> function bblo_addEvent(obj, type, fn) { if (obj.addEventListener) { obj.addEventListener(type, fn, false); } else if (obj.attachEvent) { obj["e" + type + fn] = fn; obj[type + fn] = function() { obj["e" + type + fn] (window.event); } obj.attachEvent("on" + type, obj[type + fn]); } } function bblo_O(n) { return document.getElementById(n); } function bblo_trim(x){return x.replace(/^\s+|\s+$/g,'');} function bblo_hasClass(obj, clName) { var clN = ' ' + obj.className + ' '; return (clN.match(' ' + clName + ' ') != null); } function bblo_addClass(obj, clName) { if (bblo_hasClass(obj, clName)) return; obj.className = bblo_trim(obj.className + ' ' + clName); } function bblo_removeClass(obj, clName) { if (!bblo_hasClass(obj, clName)) return; var clN = ' ' + obj.className + ' '; eval("obj.className = bblo_trim(clN.replace(/ " + clName + " /g,' '));"); } function bblo_swapClass(obj, oldName, newName) { bblo_removeClass(obj, oldName); bblo_addClass(obj, newName); } var blox_frame = null; function bblo_init(e) { if (top.location != self.location) return; blox_frame = window.frames['bblo_frame']; window.setTimeout(bblo_ready, 10); } function bblo_completeList(n, item) { var obj = { title: bblo_O('sidebox_title_'+n), link: bblo_O('sidebox_link_'+n), list: bblo_O('sidebox_list_'+n), container: bblo_O('sidebox_container_'+n) }; try { obj.title.innerHTML = item.title; obj.link.href = item.link_uri; obj.link.innerHTML = item.link_caption; obj.container.className = 'list ' + item.class_name; for (var i = 0; i < item.data.length; i++) { var o_link = document.createElement('a'); var o_span = document.createElement('span'); var o_li = document.createElement('li'); o_link.innerHTML = '<strong>' + item.data[i].title + '</strong> ' + item.data[i].name; o_link.href = item.data[i].uri; o_span.innerHTML = item.data[i].when; o_li.appendChild(o_link); o_li.appendChild(o_span); obj.list.appendChild(o_li); } } catch (e) {;} } var blox_data_done = false; function bblo_ready() { try { if (blox_frame.blox_is_ready()) { if (blox_data_done) return; blox_data_done = true; var t_data = bblo_frame.blox_get_data(); g_data = t_data; if (t_data.display == '0') { bblo_swapClass(bblo_O('sidebox_control'), 'exp', 'fold'); } bblo_O('sidebox_btnprev').href = t_data.prev; bblo_O('sidebox_btnnext').href = t_data.next; for (var i = 0; i < t_data.items.length; i++) { bblo_completeList(i, t_data.items[i]); } bblo_addEvent(bblo_O('sidebox_roll'), 'click', bblo_toggle); bblo_O('sidebox_wrap').style.display = 'block'; } else { window.setTimeout(bblo_ready, 10); } } catch (e) { window.setTimeout(bblo_ready, 10); } } function bblo_toggle() { var obj = bblo_O('sidebox_control'); var write = '0'; if (bblo_hasClass(obj, 'exp')) { bblo_swapClass(obj, 'exp', 'fold'); } else { bblo_swapClass(obj, 'fold', 'exp'); write = '1'; } blox_frame.blox_toggle_display(write); } bblo_addEvent(window, 'load', bblo_init); </script> <script> var pingUrl = window.location.protocol + '//' + window.location.host + '/blog/ping/'; var xhr = new XMLHttpRequest(); xhr.open("GET", pingUrl, true); xhr.send(); </script> <script type="text/javascript"> (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/pl_PL/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3&appId=151924531509550"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk')); </script> <script src="https://apis.google.com/js/platform.js" async defer> {lang: 'pl'} </script> </body> <!-- if mobile end --> </html>