agni_eszka_sz_effel.blox.pl: o literaturze, architekturze, kulturze... i kinie, kinie, kinie...
O autorze
Zakładki:
Architektura-czytelnia
Architektura+dialog i przyjaciele
Bb.gender
B.latynosi i in.
BLOGI
Edukacja
Fotografia
Gazety
GutekWorld
Kino-festiwale
Kino-magazyny
Kino-osoby
Kino-serwisy
Książki
Miejsca
W sieci
Zwierzaki
statystyka
czwartek, 11 marca 2010
pomarańcze i jabłka

Połączenie jako totalność, dwie szukające się połówki jednego owocu - platoński mit miłości doskonałej, gdy dwoje ludzi staje się jednym, a może współobecność jest lepsza niż stopienie się? Ja stawiam na to drugie (współobecność), ale wiem, że to też ideał. Jestem bardzo ciekawa, o czym porozmawiają.

Jutro, w piątek 12 marca, o godz. 19.00 w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku nad tym, jak być we dwoje będą się zastanawiać Magdalena Środa, Katarzyna Lengren, Benedykt Peczko i prowadząca Katarzyna Montgomery.

więcej tu >>


niedziela, 07 marca 2010
Środa łączy

Ostatnio czytałam projekt/prośbę o dofinansowanie pewnej wystawy. Napisano tam m.in., że (cytuję) wystawa będzie miała szczególne znaczenie dla młodego pokolenia. Że będzie źródłem wiedzy dla młodych ludzi na temat ważnej postaci kultury – wybitnego twórcy, którego życie i twórczość może zainspirować i być wzorem do naśladowania. Co to za retoryka?! pomyślałam. Pewnie gremium przyznające granty pochodzi z pokolenia moich dziadków. Czy w dobie relatywizmu i dekonstrukcji autorytetów młode pokolenie, jakiekolwiek pokolenie, pokolenie? zechciałoby kogokolwiek stawiać sobie za wzór do naśladowania? Jakiś straszny anachronizm bił z tego tekstu. Nie do przyjęcia.

A jednak.

To znaczy: a jednak takie wzory istnieją, ja mam taki wzór, i wielką tęsknotę do wzoru.

Cieszę się, że Magdalena Środa, która jest dla mnie wzorem cudownej, mądrej, niebanalnej – jak sądzę też pełnej sprzeczności - kobiecości, została Polką Roku. I choć trochę mnie ten patos uwiera, ten mój bezkrytyczny stosunek do wzoru - radość jest szczera, i podziw, i wiem, jak mi do wzoru daleko. Środa powtarza, że solidarność – która dziś jest dla niej wartością najwyższą – kobieca solidarność to rzecz praktykowania. Solidarność kobiecą należy, wypada, warto praktykować. Trudne, ale pewnie nie niemożliwe. Środa łączy.

Mówi Środa: „Gdybym dziś jako etyk szukała jakiejś wartości do analizy, tobym wybrała solidarność. Z historycznego punktu widzenia solidarność zastąpiła dawne braterstwo i przyjaźń. W Grecji przyjaźń była wartością publiczną, polityczną. Zarówno przyjaźń, jak i braterstwo wymagają bycia w sferze publicznej - świetnie opisuje to Jan Jakub Rousseau w 'Liście o widowiskach'. Solidarność jest podobną wartością. Definiuję to tak - jest to rodzaj więzi, która powstaje między ludźmi w celu wyartykułowania pewnych potrzeb i interesów. Tak jest, ale zastanawiam się, na czym polega skuteczność tej więzi, i według mnie polega ona - zwłaszcza w Polsce - na historii, na pamięci tego, co było. Mężczyźni mają taki pozytywny bagaż, tę pamięć, która ich spaja, nadaje sens, daje język, mity, historię, narrację, wszystko. Jedno powstanie, drugie powstanie. Jakie to męskie. Kobiety tego nie mają. Jeśli wpisze pani do komputera 'siostrzeństwo', to pojawi się czerwony wężyk, bo to słowo nie istnieje. Kobieca przyjaźń - co to właściwie jest? Z solidarnością jest podobnie. Kobiety nie mają praktyk, nawyków bycia w sferze publicznej, nie mają instytucji, swoich powstań, pamięci, więc nie są solidarne. Nie umieją jeszcze być. Kiedy byłam jeszcze w parlamencie, wieczorem był jakiś bankiet w knajpie połączony z degustacją whisky, było tam strasznie dużo polityków. Weszłam i przeżyłam szok. Widzę Giertycha, Kalisza i inne opcje, sami faceci, wszyscy przy jednym stoliku piją whisky w świetnej komitywie. A kobiety w separacji - albo ze swoimi mężami, albo od razu za komórkę i wracają do domu. Ale tę solidarność kobiet można odtworzyć, i to nie tylko w grupie przyjaciółek, stąd różne przyjazne inicjatywy. Mam obsesję łączenia kobiet”.

Wypisy ze Środy można by mnożyć:

Każde zwierzę ma pragnienia, cierpi, komunikuje się, można je zranić. Jestem zwolenniczką etyka Petera Singera, który napisał książkę o wyzwoleniu zwierząt, uznając, że wszystkie nieszczęścia zwierząt biorą się z tzw. szowinizmu gatunkowego ufundowanego przez tradycje europejskie takie jak chrześcijaństwo czy kantyzm. Tradycje, które radykalnie oddzielają wartość życia ludzkiego - rzekomo świętą - od wartości życia zwierząt, które mają być po prostu użyteczne.
Uważam, że ci, którzy tak dzielnie bronią zapłodnionych komórek, są przeciwnikami aborcji, a teraz też in vitro, najczęściej nie dostrzegają, że ta zapłodniona komórka ma dużo mniejszą wartość niż, jak mówi Singer, biedny stary pies.
Wiem, że to pogląd strasznie niepopularny. Godność to jest pojęcie bardzo ludzkie, uwikłane w kulturę. Ale jeśli robotnicy domagali się godności w postaci praw, to zwierzę też ma swoje prawa, każda istota je ma. Nie dlatego, że - jak mówi chrześcijaństwo - ma nam służyć. Koń ma swoje prawa niezależnie od tego, czy myśli, czy nie, czy jest potrzebny, czy jest niepotrzebny, on je ma. I to nie jest tylko prawo do istnienia, ale też do bezpieczeństwa, do tego, żeby nie cierpieć i żeby mieć udane życie. (...)

Mężczyźni wszystko już powiedzieli, cała polityka, kultura jest ich. Wiem, co mają do powiedzenia, mogę ich czytać, ale przebywać wolę z kobietami. Kobiety mają więcej rzeczy niewypowiedzianych i to jest ciekawe. Mężczyźni tylko bronią tego, co mają, a kobiety mają niewiele i dopiero zaczynają to rozumieć, zdobywać. Kiedyś prowadziłam zajęcia na Gender Studies z etyki życia prywatnego - o miłości, seksie, ojcostwie, macierzyństwie, etyce seksualnej itd. Pamiętam, że grupa kobiet na początku była bardzo sceptyczna, patrzyły na mnie podejrzliwie. A po roku nie mogły się rozstać, zajęcia przeciągnęły się aż do lipca. Potem spotykałam je w różnych miejscach. Bardzo się uaktywniły, usamodzielniły. Wiem, że to fatalnie zabrzmi, ale jedna, druga się rozwiodła, założyła biznes, zrzuciły różne okowy. To taka historia Molierowska, z 'Mieszczanina szlachcicem' - nagle bohater odkrywa: 'Nie wiedziałem, że mówię prozą'. Czasem jedno spotkanie czy kurs wendo wystarcza, żeby te kobiety zrozumiały, że 'mówią prozą'. I to jest fantastyczne. W środowiskach kobiecych czuje się tę iskrę, która może wywołać wielkie zmiany. (...)

Pamiętam wielki atak na mnie, kiedy napisałam, że kobiety powinny dłużej pracować, jeśli chcą mieć równą emeryturę. A poza tym nie powinny traktować ciąży jak zakaźnej choroby. Kobiety w Polsce są pierwsze w Europie, jeśli chodzi o branie zwolnień na ciążę. Kiedy byłam w ministerstwie, dziewczyna w drugim tygodniu ciąży odmówiła latania samolotem, jeżdżenia na konferencje itd.! Jeśli chcemy mieć takie same prawa, to musimy mieć takie same obowiązki. My nie jesteśmy narodem, który ma wysoki etos pracy, a ja jestem za etosem pracy. Uważam - wielu ludzi mnie za to potępi - że życie człowieka to jest praca. Ja sama nie wzięłam urlopu macierzyńskiego. Żeby różne sprawy sobie powyjaśniać, zaczynamy właśnie w Krytyce Politycznej seminarium na temat głównych nurtów feminizmu”.

Wywiad Katarzyny Bielas z Magdaleną Środą WO >>czwartek, 04 marca 2010
śledzę


Główne nurty feminizmu 1 - Pradziadkowie – czyli liberalne i marksistowskie początki myśli feministycznej

prowadzenie: Magdalena Środa, Anna Dzierzgowska

seminarium do słuchania >>

do czytania:

John Stuart Mill: Poddaństwo kobiet >>
Fryderyk Engels: Pochodzenie rodziny, własności prywatnej i państwa >>


Tagi: feminizm
14:53, pravdan , kobiety
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 02 marca 2010
reakcja

Ostatnio (z obowiązku, bo przecież nie dla przyjemności) wchodząc na stronę serwisu filmowego stopklatka, często trafiałam na reklamę nowej twórczości Tymona Tymańskiego. Na plakacie na czole 3miejskiej gwiazdy jassu leżała... kupa. Raz chyba nawet tę kupę kliknęłam, ale nie pamiętam, co reklamowała. Tymon to reakcja. Reakcja na Tymona łączy ludzi w grupy. Znam takie grupy.


fragment Jothabelsi Zeitung Nr 1

 

<meta content="OpenOffice.org 2.3 (Win32)" name="GENERATOR" /><style type="text/css"> <!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } A:link { color: #000080; text-decoration: underline } A:visited { color: #800000; text-decoration: underline } --> </style> <p style="margin-bottom: 0cm;">/cytat: gazeta jest bardzo duża (4m x 2,5m), jest wykonana z materiału PCV, można ją powiesić zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Odporna na słońce/</p><p style="margin-bottom: 0cm;"><br /></p> <div style="text-align: center;"><span class="posthref" data-href="http://allegro.pl/item943264261_jothabelsi_zeitung_numer_1.html">Zeitung na allegro</span><br /><div style="text-align: center;"><a href="http://www.jothabelsi.com/"><meta content="text/html; charset=utf-8" http-equiv="CONTENT-TYPE" /><title /><meta content="OpenOffice.org 2.3 (Win32)" name="GENERATOR" /><style type="text/css"> <!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } --></style></a><span class="posthref" data-href="http://www.jothabelsi.com/">http://www.jothabelsi.com/</span><br /></div><br /><br /></div> </div> <div class="BlogWpisInfo"> <div class="InfoPodTekstem"> <div class="infoTagi">Tagi: <a href="http://www.blox.pl/blog/tag/Jothabelsi-Zeitung" target="_blank">Jothabelsi Zeitung</a> <a href="http://www.blox.pl/blog/tag/tymon-tymanski" target="_blank">tymon tymański</a> </div> <span class="IPTczas">14:44</span>, <span class="IPTautor">pravdan</span> <br/> <a class="IPTlinkuj" href="/2010/03/reakcja.html">Link</a> <a class="IPTkomentuj" href="http://www.blox.pl/komentuj/agnisz/2010/03/reakcja.html" rel="nofollow"> Dodaj komentarz » </a> </div> </div> </div> <div class="BlogDataWpisu"> poniedziałek, 01 marca 2010 </div> <div class="BlogWpisBox"> <a name="entry_4470467"></a> <div class="BlogWpisItemTytul">pasje kandydatów</div> <div class="BlogWpisTresc"> <br /><br /><style type="text/css"> <!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } --></style>Cywilizacja śmierci kwitnie w sejmie. Tomasz Matkowski ujawnia haki na Komorowskiego - odkrywa zgubne pasje kandydata na kandydata, o wąsatym myśliwym z PO, myślistwie i polityce pisze w KP m.in.: <p style="margin-bottom: 0cm;">>>Ruch antymyśliwski w Europie jest coraz silniejszy. Pasja myśliwska jest marginalizowana, wyśmiewana, odsuwana do lamusa. Kandydat-myśliwy na prezydenta w krajach starej Unii nie miałby szans. Prasa od razu by mu to wytknęła, a obywatele, których zdecydowana większość jest przeciwko temu „sportowi”, nie głosowaliby na takiego „hobbystę”.(...)</p> <p style="margin-bottom: 0cm;">Jeden z głównych kandydatów do prezydentury, Bronisław Komorowski, ma imponującą  kolekcję trofeów (możemy o tym poczytać na portalu myśliwskim). Bardzo „chwalebne”. Ale… ups! Mały zgrzyt. Jak czytamy na innym portalu, zdarzyło mu się popełnić coś wielce nieetycznego. Co też to było?<br /><br />„Koło Łowieckie nr 18 „Ponowa” noszące szczytną nazwę Bialskie Towarzystwo Łowieckie dało się poznać szerszej publiczności za sprawą bezkarnego, jak dotychczas, Stefana Karasińskiego strzelającego lisa w sezonie ochronnym, (…) a także za sprawą organizowanego w tym właśnie kole nielegalnego polowania zbiorowego z podkładaczem psów dla Marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego.”<br /><br />Dociekliwy redaktor portalu posunął się jeszcze dalej. Wystosował list do marszałka Sejmu, z prośbą, by ten się do sprawy ustosunkował. I redaktor, a jakże, dostał odpowiedź:<br /><br />„Szanowny Panie!<br /><br />Informuję,  że jako gość zaproszony przez prezesa koła na polowanie zbiorowe zadałem przed rozpoczęciem polowania sakramentalne pytanie, czy wszystkie formalności związane z moim udziałem w polowaniu zostały załatwione. Otrzymałem jednoznaczną odpowiedź twierdzącą, że wszystkie formalności związane z polowaniem zbiorowym zostały dopełnione.<br /><br />Z przykrością  jednak informuję, że tego dnia na polowaniu nie oddałem żadnego strzału.<br /><br />Bronisław Komorowski” <br /><br />Nieetyczne postępowanie, jak widać, polegało nie na zabijaniu zwierząt dla rozrywki, tylko na jakiejś drobnej wpadce biurokratyczno-proceduralnej. Przypomina się film „Noc generałów”, albo niezapomniana kwestia policjanta z filmu „Gra” (nie, nie tego z Michealem Douglasem, tylko jego pierwowzoru z lat sześćdziesiątych). Policjant, zbadawszy miejsce zbrodni i przesłuchawszy sprawcę, konkluduje: „zgadza się, jest pan zarejestrowany jako uczestnik gry. Zabójstwo przepisowe, jest pan wolny. A, nie, zaraz chwileczkę! Płaci pan mandat. Zaparkował pan na zakazie.” <br /><br />Koalicja myśliwska obejmuje osoby z różnych opcji politycznych. Entuzjaści pif paf! wszystkich odcieni łączcie się! Na uroczystych polowaniach załatwia się interesy. <<</p> <p style="margin-bottom: 0cm;"><br /></p><p style="margin-bottom: 0cm;">Tomasz Matkowski: Wyrazy poparcia</p> <p style="margin-bottom: 0cm;"><span class="posthref" data-href="http://www.krytykapolityczna.pl/Opinie/Matkowski-Wyrazy-poparcia/menu-id-197.html">http://www.krytykapolityczna.pl/Opinie/Matkowski-Wyrazy-poparcia/menu-id-197.html</span></p> <br /><br /> </div> <div class="BlogWpisInfo"> <div class="InfoPodTekstem"> <div class="infoTagi">Tagi: <a href="http://www.blox.pl/blog/tag/Bronislaw-Komorowski" target="_blank">Bronisław Komorowski</a> <a href="http://www.blox.pl/blog/tag/myslistwo" target="_blank">myślistwo</a> <a href="http://www.blox.pl/blog/tag/polityka" target="_blank">polityka</a> <a href="http://www.blox.pl/blog/tag/Tomasz-Matkowski" target="_blank">Tomasz Matkowski</a> </div> <span class="IPTczas">08:13</span>, <span class="IPTautor">pravdan</span> , <a class="IPTkategoria" href="/html/1310721,262146,21.html?300426">anonse</a> <br/> <a class="IPTlinkuj" href="/2010/03/pasje-kandydatow.html">Link</a> <a class="IPTkomentuj" href="/2010/03/pasje-kandydatow.html#ListaKomentarzy"> Komentarze (5) » </a> </div> </div> </div> </div> </td> </tr> </table> </div> <div id="Stopka"></div> </div> <script type="text/javascript"> document.domain = 'blox.pl'; </script> <div id="sidebox_wrap"> <div id="sidebox_control" class="exp"> <div id="sidebox_bg"></div> <div id="sidebox" class="skin3"> <div id="sidebox_roll"></div> <div id="sidebox_body"> <a href="http://blox.pl/"><img src="http://blox.pl/images/belka/bloxlogo.png" alt="Blox.pl" /></a> <div class="nav"> <a class="nb" href="#" id="sidebox_btnprev"><span>poprzedni blog</span></a> <a class="nb" href="#" id="sidebox_btnnext"><span>następny blog</span></a> <a class="cb" onclick="dataLayer.push({'dimension7': dimension7,'vpv': vpv, 'event':'SendVirtualPageView'});" href="http://www.blox.pl/html/8257537.html"><img src="http://blox.pl/images/belka/createblox-btn-skin3.png" alt="załóż bloga" /></a> <a class="cb" onclick="dataLayer.push({'dimension7': dimension7,'vpv': vpv, 'event':'SendVirtualPageView'});" href="http://www.blox.pl/blog/signup/1"><img src="http://blox.pl/images/belka/createblox-btn-skin3.png" alt="załóż bloga" /></a> </div> <!-- .nav --> <div id="sidebox_container_0" class="list"> <strong id="sidebox_title_0" class="h"></strong> <ul id="sidebox_list_0"> <li class="dummy"></li> </ul> <!-- #sidebox_list_0 --> <p class="more"><a id="sidebox_link_0" href="#"></a></p> </div> <!-- .list --> <div id="sidebox_container_1" class="list"> </div> <!-- .list --> </div> <!-- #sidebox_body --> </div> <!-- #sidebox --> </div> <!-- .exp --> </div> <!-- #sidebox_wrap --> <iframe id="boxframe" name="bblo_frame" src="http://cookiecontainer.blox.pl/html?page=cookieStore¶ms=6,33811"></iframe> <script type="text/javascript"> function bblo_addEvent(obj, type, fn) { if (obj.addEventListener) { obj.addEventListener(type, fn, false); } else if (obj.attachEvent) { obj["e" + type + fn] = fn; obj[type + fn] = function() { obj["e" + type + fn] (window.event); } obj.attachEvent("on" + type, obj[type + fn]); } } function bblo_O(n) { return document.getElementById(n); } function bblo_trim(x){return x.replace(/^\s+|\s+$/g,'');} function bblo_hasClass(obj, clName) { var clN = ' ' + obj.className + ' '; return (clN.match(' ' + clName + ' ') != null); } function bblo_addClass(obj, clName) { if (bblo_hasClass(obj, clName)) return; obj.className = bblo_trim(obj.className + ' ' + clName); } function bblo_removeClass(obj, clName) { if (!bblo_hasClass(obj, clName)) return; var clN = ' ' + obj.className + ' '; eval("obj.className = bblo_trim(clN.replace(/ " + clName + " /g,' '));"); } function bblo_swapClass(obj, oldName, newName) { bblo_removeClass(obj, oldName); bblo_addClass(obj, newName); } var blox_frame = null; function bblo_init(e) { if (top.location != self.location) return; blox_frame = window.frames['bblo_frame']; window.setTimeout(bblo_ready, 10); } function bblo_completeList(n, item) { var obj = { title: bblo_O('sidebox_title_'+n), link: bblo_O('sidebox_link_'+n), list: bblo_O('sidebox_list_'+n), container: bblo_O('sidebox_container_'+n) }; try { obj.title.innerHTML = item.title; obj.link.href = item.link_uri; obj.link.innerHTML = item.link_caption; obj.container.className = 'list ' + item.class_name; for (var i = 0; i < item.data.length; i++) { var o_link = document.createElement('a'); var o_span = document.createElement('span'); var o_li = document.createElement('li'); o_link.innerHTML = '<strong>' + item.data[i].title + '</strong> ' + item.data[i].name; o_link.href = item.data[i].uri; o_span.innerHTML = item.data[i].when; o_li.appendChild(o_link); o_li.appendChild(o_span); obj.list.appendChild(o_li); } } catch (e) {;} } var blox_data_done = false; function bblo_ready() { try { if (blox_frame.blox_is_ready()) { if (blox_data_done) return; blox_data_done = true; var t_data = bblo_frame.blox_get_data(); g_data = t_data; if (t_data.display == '0') { bblo_swapClass(bblo_O('sidebox_control'), 'exp', 'fold'); } bblo_O('sidebox_btnprev').href = t_data.prev; bblo_O('sidebox_btnnext').href = t_data.next; for (var i = 0; i < t_data.items.length; i++) { bblo_completeList(i, t_data.items[i]); } bblo_addEvent(bblo_O('sidebox_roll'), 'click', bblo_toggle); bblo_O('sidebox_wrap').style.display = 'block'; } else { window.setTimeout(bblo_ready, 10); } } catch (e) { window.setTimeout(bblo_ready, 10); } } function bblo_toggle() { var obj = bblo_O('sidebox_control'); var write = '0'; if (bblo_hasClass(obj, 'exp')) { bblo_swapClass(obj, 'exp', 'fold'); } else { bblo_swapClass(obj, 'fold', 'exp'); write = '1'; } blox_frame.blox_toggle_display(write); } bblo_addEvent(window, 'load', bblo_init); </script> <script> var pingUrl = window.location.protocol + '//' + window.location.host + '/blog/ping/'; var xhr = new XMLHttpRequest(); xhr.open("GET", pingUrl, true); xhr.send(); </script> <script type="text/javascript"> (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/pl_PL/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3&appId=151924531509550"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk')); </script> <script src="https://apis.google.com/js/platform.js" async defer> {lang: 'pl'} </script> </body> <!-- if mobile end --> </html>