agni_eszka_sz_effel.blox.pl: o literaturze, architekturze, kulturze... i kinie, kinie, kinie...
O autorze
Zakładki:
Architektura-czytelnia
Architektura+dialog i przyjaciele
Bb.gender
B.latynosi i in.
BLOGI
Edukacja
Fotografia
Gazety
GutekWorld
Kino-festiwale
Kino-magazyny
Kino-osoby
Kino-serwisy
Książki
Miejsca
W sieci
Zwierzaki
statystyka
niedziela, 07 marca 2010
Środa łączy

Ostatnio czytałam projekt/prośbę o dofinansowanie pewnej wystawy. Napisano tam m.in., że (cytuję) wystawa będzie miała szczególne znaczenie dla młodego pokolenia. Że będzie źródłem wiedzy dla młodych ludzi na temat ważnej postaci kultury – wybitnego twórcy, którego życie i twórczość może zainspirować i być wzorem do naśladowania. Co to za retoryka?! pomyślałam. Pewnie gremium przyznające granty pochodzi z pokolenia moich dziadków. Czy w dobie relatywizmu i dekonstrukcji autorytetów młode pokolenie, jakiekolwiek pokolenie, pokolenie? zechciałoby kogokolwiek stawiać sobie za wzór do naśladowania? Jakiś straszny anachronizm bił z tego tekstu. Nie do przyjęcia.

A jednak.

To znaczy: a jednak takie wzory istnieją, ja mam taki wzór, i wielką tęsknotę do wzoru.

Cieszę się, że Magdalena Środa, która jest dla mnie wzorem cudownej, mądrej, niebanalnej – jak sądzę też pełnej sprzeczności - kobiecości, została Polką Roku. I choć trochę mnie ten patos uwiera, ten mój bezkrytyczny stosunek do wzoru - radość jest szczera, i podziw, i wiem, jak mi do wzoru daleko. Środa powtarza, że solidarność – która dziś jest dla niej wartością najwyższą – kobieca solidarność to rzecz praktykowania. Solidarność kobiecą należy, wypada, warto praktykować. Trudne, ale pewnie nie niemożliwe. Środa łączy.

Mówi Środa: „Gdybym dziś jako etyk szukała jakiejś wartości do analizy, tobym wybrała solidarność. Z historycznego punktu widzenia solidarność zastąpiła dawne braterstwo i przyjaźń. W Grecji przyjaźń była wartością publiczną, polityczną. Zarówno przyjaźń, jak i braterstwo wymagają bycia w sferze publicznej - świetnie opisuje to Jan Jakub Rousseau w 'Liście o widowiskach'. Solidarność jest podobną wartością. Definiuję to tak - jest to rodzaj więzi, która powstaje między ludźmi w celu wyartykułowania pewnych potrzeb i interesów. Tak jest, ale zastanawiam się, na czym polega skuteczność tej więzi, i według mnie polega ona - zwłaszcza w Polsce - na historii, na pamięci tego, co było. Mężczyźni mają taki pozytywny bagaż, tę pamięć, która ich spaja, nadaje sens, daje język, mity, historię, narrację, wszystko. Jedno powstanie, drugie powstanie. Jakie to męskie. Kobiety tego nie mają. Jeśli wpisze pani do komputera 'siostrzeństwo', to pojawi się czerwony wężyk, bo to słowo nie istnieje. Kobieca przyjaźń - co to właściwie jest? Z solidarnością jest podobnie. Kobiety nie mają praktyk, nawyków bycia w sferze publicznej, nie mają instytucji, swoich powstań, pamięci, więc nie są solidarne. Nie umieją jeszcze być. Kiedy byłam jeszcze w parlamencie, wieczorem był jakiś bankiet w knajpie połączony z degustacją whisky, było tam strasznie dużo polityków. Weszłam i przeżyłam szok. Widzę Giertycha, Kalisza i inne opcje, sami faceci, wszyscy przy jednym stoliku piją whisky w świetnej komitywie. A kobiety w separacji - albo ze swoimi mężami, albo od razu za komórkę i wracają do domu. Ale tę solidarność kobiet można odtworzyć, i to nie tylko w grupie przyjaciółek, stąd różne przyjazne inicjatywy. Mam obsesję łączenia kobiet”.

Wypisy ze Środy można by mnożyć:

Każde zwierzę ma pragnienia, cierpi, komunikuje się, można je zranić. Jestem zwolenniczką etyka Petera Singera, który napisał książkę o wyzwoleniu zwierząt, uznając, że wszystkie nieszczęścia zwierząt biorą się z tzw. szowinizmu gatunkowego ufundowanego przez tradycje europejskie takie jak chrześcijaństwo czy kantyzm. Tradycje, które radykalnie oddzielają wartość życia ludzkiego - rzekomo świętą - od wartości życia zwierząt, które mają być po prostu użyteczne.
Uważam, że ci, którzy tak dzielnie bronią zapłodnionych komórek, są przeciwnikami aborcji, a teraz też in vitro, najczęściej nie dostrzegają, że ta zapłodniona komórka ma dużo mniejszą wartość niż, jak mówi Singer, biedny stary pies.
Wiem, że to pogląd strasznie niepopularny. Godność to jest pojęcie bardzo ludzkie, uwikłane w kulturę. Ale jeśli robotnicy domagali się godności w postaci praw, to zwierzę też ma swoje prawa, każda istota je ma. Nie dlatego, że - jak mówi chrześcijaństwo - ma nam służyć. Koń ma swoje prawa niezależnie od tego, czy myśli, czy nie, czy jest potrzebny, czy jest niepotrzebny, on je ma. I to nie jest tylko prawo do istnienia, ale też do bezpieczeństwa, do tego, żeby nie cierpieć i żeby mieć udane życie. (...)

Mężczyźni wszystko już powiedzieli, cała polityka, kultura jest ich. Wiem, co mają do powiedzenia, mogę ich czytać, ale przebywać wolę z kobietami. Kobiety mają więcej rzeczy niewypowiedzianych i to jest ciekawe. Mężczyźni tylko bronią tego, co mają, a kobiety mają niewiele i dopiero zaczynają to rozumieć, zdobywać. Kiedyś prowadziłam zajęcia na Gender Studies z etyki życia prywatnego - o miłości, seksie, ojcostwie, macierzyństwie, etyce seksualnej itd. Pamiętam, że grupa kobiet na początku była bardzo sceptyczna, patrzyły na mnie podejrzliwie. A po roku nie mogły się rozstać, zajęcia przeciągnęły się aż do lipca. Potem spotykałam je w różnych miejscach. Bardzo się uaktywniły, usamodzielniły. Wiem, że to fatalnie zabrzmi, ale jedna, druga się rozwiodła, założyła biznes, zrzuciły różne okowy. To taka historia Molierowska, z 'Mieszczanina szlachcicem' - nagle bohater odkrywa: 'Nie wiedziałem, że mówię prozą'. Czasem jedno spotkanie czy kurs wendo wystarcza, żeby te kobiety zrozumiały, że 'mówią prozą'. I to jest fantastyczne. W środowiskach kobiecych czuje się tę iskrę, która może wywołać wielkie zmiany. (...)

Pamiętam wielki atak na mnie, kiedy napisałam, że kobiety powinny dłużej pracować, jeśli chcą mieć równą emeryturę. A poza tym nie powinny traktować ciąży jak zakaźnej choroby. Kobiety w Polsce są pierwsze w Europie, jeśli chodzi o branie zwolnień na ciążę. Kiedy byłam w ministerstwie, dziewczyna w drugim tygodniu ciąży odmówiła latania samolotem, jeżdżenia na konferencje itd.! Jeśli chcemy mieć takie same prawa, to musimy mieć takie same obowiązki. My nie jesteśmy narodem, który ma wysoki etos pracy, a ja jestem za etosem pracy. Uważam - wielu ludzi mnie za to potępi - że życie człowieka to jest praca. Ja sama nie wzięłam urlopu macierzyńskiego. Żeby różne sprawy sobie powyjaśniać, zaczynamy właśnie w Krytyce Politycznej seminarium na temat głównych nurtów feminizmu”.

Wywiad Katarzyny Bielas z Magdaleną Środą WO >>czwartek, 04 marca 2010
śledzę


Główne nurty feminizmu 1 - Pradziadkowie – czyli liberalne i marksistowskie początki myśli feministycznej

prowadzenie: Magdalena Środa, Anna Dzierzgowska

seminarium do słuchania >>

do czytania:

John Stuart Mill: Poddaństwo kobiet >>
Fryderyk Engels: Pochodzenie rodziny, własności prywatnej i państwa >>


Tagi: feminizm
14:53, pravdan , kobiety
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 02 marca 2010
reakcja

Ostatnio (z obowiązku, bo przecież nie dla przyjemności) wchodząc na stronę serwisu filmowego stopklatka, często trafiałam na reklamę nowej twórczości Tymona Tymańskiego. Na plakacie na czole 3miejskiej gwiazdy jassu leżała... kupa. Raz chyba nawet tę kupę kliknęłam, ale nie pamiętam, co reklamowała. Tymon to reakcja. Reakcja na Tymona łączy ludzi w grupy. Znam takie grupy.


fragment Jothabelsi Zeitung Nr 1

 

<meta content="OpenOffice.org 2.3 (Win32)" name="GENERATOR" /><style type="text/css"> <!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } A:link { color: #000080; text-decoration: underline } A:visited { color: #800000; text-decoration: underline } --> </style> <p style="margin-bottom: 0cm;">/cytat: gazeta jest bardzo duża (4m x 2,5m), jest wykonana z materiału PCV, można ją powiesić zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Odporna na słońce/</p><p style="margin-bottom: 0cm;"><br /></p> <div style="text-align: center;"><span class="posthref" data-href="http://allegro.pl/item943264261_jothabelsi_zeitung_numer_1.html">Zeitung na allegro</span><br /><div style="text-align: center;"><a href="http://www.jothabelsi.com/"><meta content="text/html; charset=utf-8" http-equiv="CONTENT-TYPE" /><title /><meta content="OpenOffice.org 2.3 (Win32)" name="GENERATOR" /><style type="text/css"> <!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } --></style></a><span class="posthref" data-href="http://www.jothabelsi.com/">http://www.jothabelsi.com/</span><br /></div><br /><br /></div> </div> <div class="BlogWpisInfo"> <div class="InfoPodTekstem"> <div class="infoTagi">Tagi: <a href="http://www.blox.pl/blog/tag/Jothabelsi-Zeitung" target="_blank">Jothabelsi Zeitung</a> <a href="http://www.blox.pl/blog/tag/tymon-tymanski" target="_blank">tymon tymański</a> </div> <span class="IPTczas">14:44</span>, <span class="IPTautor">pravdan</span> <br/> <a class="IPTlinkuj" href="/2010/03/reakcja.html">Link</a> <a class="IPTkomentuj" href="http://www.blox.pl/komentuj/agnisz/2010/03/reakcja.html" rel="nofollow"> Dodaj komentarz » </a> </div> </div> </div> <div class="BlogDataWpisu"> poniedziałek, 01 marca 2010 </div> <div class="BlogWpisBox"> <a name="entry_4470467"></a> <div class="BlogWpisItemTytul">pasje kandydatów</div> <div class="BlogWpisTresc"> <br /><br /><style type="text/css"> <!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } --></style>Cywilizacja śmierci kwitnie w sejmie. Tomasz Matkowski ujawnia haki na Komorowskiego - odkrywa zgubne pasje kandydata na kandydata, o wąsatym myśliwym z PO, myślistwie i polityce pisze w KP m.in.: <p style="margin-bottom: 0cm;">>>Ruch antymyśliwski w Europie jest coraz silniejszy. Pasja myśliwska jest marginalizowana, wyśmiewana, odsuwana do lamusa. Kandydat-myśliwy na prezydenta w krajach starej Unii nie miałby szans. Prasa od razu by mu to wytknęła, a obywatele, których zdecydowana większość jest przeciwko temu „sportowi”, nie głosowaliby na takiego „hobbystę”.(...)</p> <p style="margin-bottom: 0cm;">Jeden z głównych kandydatów do prezydentury, Bronisław Komorowski, ma imponującą  kolekcję trofeów (możemy o tym poczytać na portalu myśliwskim). Bardzo „chwalebne”. Ale… ups! Mały zgrzyt. Jak czytamy na innym portalu, zdarzyło mu się popełnić coś wielce nieetycznego. Co też to było?<br /><br />„Koło Łowieckie nr 18 „Ponowa” noszące szczytną nazwę Bialskie Towarzystwo Łowieckie dało się poznać szerszej publiczności za sprawą bezkarnego, jak dotychczas, Stefana Karasińskiego strzelającego lisa w sezonie ochronnym, (…) a także za sprawą organizowanego w tym właśnie kole nielegalnego polowania zbiorowego z podkładaczem psów dla Marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego.”<br /><br />Dociekliwy redaktor portalu posunął się jeszcze dalej. Wystosował list do marszałka Sejmu, z prośbą, by ten się do sprawy ustosunkował. I redaktor, a jakże, dostał odpowiedź:<br /><br />„Szanowny Panie!<br /><br />Informuję,  że jako gość zaproszony przez prezesa koła na polowanie zbiorowe zadałem przed rozpoczęciem polowania sakramentalne pytanie, czy wszystkie formalności związane z moim udziałem w polowaniu zostały załatwione. Otrzymałem jednoznaczną odpowiedź twierdzącą, że wszystkie formalności związane z polowaniem zbiorowym zostały dopełnione.<br /><br />Z przykrością  jednak informuję, że tego dnia na polowaniu nie oddałem żadnego strzału.<br /><br />Bronisław Komorowski” <br /><br />Nieetyczne postępowanie, jak widać, polegało nie na zabijaniu zwierząt dla rozrywki, tylko na jakiejś drobnej wpadce biurokratyczno-proceduralnej. Przypomina się film „Noc generałów”, albo niezapomniana kwestia policjanta z filmu „Gra” (nie, nie tego z Michealem Douglasem, tylko jego pierwowzoru z lat sześćdziesiątych). Policjant, zbadawszy miejsce zbrodni i przesłuchawszy sprawcę, konkluduje: „zgadza się, jest pan zarejestrowany jako uczestnik gry. Zabójstwo przepisowe, jest pan wolny. A, nie, zaraz chwileczkę! Płaci pan mandat. Zaparkował pan na zakazie.” <br /><br />Koalicja myśliwska obejmuje osoby z różnych opcji politycznych. Entuzjaści pif paf! wszystkich odcieni łączcie się! Na uroczystych polowaniach załatwia się interesy. <<</p> <p style="margin-bottom: 0cm;"><br /></p><p style="margin-bottom: 0cm;">Tomasz Matkowski: Wyrazy poparcia</p> <p style="margin-bottom: 0cm;"><span class="posthref" data-href="http://www.krytykapolityczna.pl/Opinie/Matkowski-Wyrazy-poparcia/menu-id-197.html">http://www.krytykapolityczna.pl/Opinie/Matkowski-Wyrazy-poparcia/menu-id-197.html</span></p> <br /><br /> </div> <div class="BlogWpisInfo"> <div class="InfoPodTekstem"> <div class="infoTagi">Tagi: <a href="http://www.blox.pl/blog/tag/Bronislaw-Komorowski" target="_blank">Bronisław Komorowski</a> <a href="http://www.blox.pl/blog/tag/myslistwo" target="_blank">myślistwo</a> <a href="http://www.blox.pl/blog/tag/polityka" target="_blank">polityka</a> <a href="http://www.blox.pl/blog/tag/Tomasz-Matkowski" target="_blank">Tomasz Matkowski</a> </div> <span class="IPTczas">08:13</span>, <span class="IPTautor">pravdan</span> , <a class="IPTkategoria" href="/html/1310721,262146,21.html?300426">anonse</a> <br/> <a class="IPTlinkuj" href="/2010/03/pasje-kandydatow.html">Link</a> <a class="IPTkomentuj" href="/2010/03/pasje-kandydatow.html#ListaKomentarzy"> Komentarze (5) » </a> </div> </div> </div> <div class="BlogDataWpisu"> środa, 24 lutego 2010 </div> <div class="BlogWpisBox"> <a name="entry_4457740"></a> <div class="BlogWpisItemTytul">London River</div> <div class="BlogWpisTresc"> <br />Uwagi o tym, że Polska stanie się niebawem muzułmańskim krajem, jeżeli tylko nie obronimy naszych krzyży i wiary, wplecionej zgrabnie w przestrzenie publiczno-państwowe, traktuję raczej jak margines marginesu. Zastanawiam się tylko, skąd ludziom przychodzą do głowy te rewelacje, kto ich tym lękiem zaraża. Katolickie radio, prasa, a może z ambony słyszą o islamskiej dżumie? Szu, szu, szu. Nie mam pojęcia.<br /><br />Ale wciąż bywam zaskakiwana. Na przykład podczas rozmowy z jednym z uczestników progresywnego kursu Laboratorium Indeksu 73 wolność/twórczość/polityczność. Nie chciałam ulegać stereotypom, fakt, że uczestnik miał wąsy, obrączkę na palcu i prawicowe poglądy, nie powinien mnie zniechęcić. A jednak wplątawszy się w wymianę zdań na temat gorącego wówczas tematu zdejmowania/wieszania krzyży w szkołach, usłyszałam ni mniej ni więcej tylko historyjkę o Onych. O tych Onych, którzy już niedługo każą polskim kobietom zakładać burki. Kobiety zawsze były wojennym łupem.<br /><br />Ale oglądałam też ostatnio świetny film o przełamywaniu zachodnioeuropejskiej islamofobii. Z okazji odbywającego się właśnie kolejnego Berlinale ale kino! pokazało "London River" R<strong style="font-weight: normal;"><span style="">achida Bouchareba</span></strong> z zeszłorocznego festiwalu, z wyróżnioną Srebrnym Niedźwiedziem rolą Sotigui Kouyaté. <strong style="font-weight: normal;"><span style="">Bouchareb jest Francuzem algierskiego pochodzenia, zaskoczyła mnie informacja, że jest też producentem wszystkich filmów Bruno Dumonta. Razem z <font size="2" style="font-family: tahoma,arial,helvetica,sans-serif;">Jeanem </font></span></strong><font size="2" style="font-family: tahoma,arial,helvetica,sans-serif;">Br</font><font size="2" face="Times New Roman, serif" style="font-family: tahoma,arial,helvetica,sans-serif;">é</font><font size="2" face="Times New Roman, serif" style="font-family: tahoma,arial,helvetica,sans-serif;">hatem</font> pod koniec lat 80. założył firmę 3B Productions.<style type="text/css"> <!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } STRONG { font-weight: bold } </style><style type="text/css"> <!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm }</style><style type="text/css"> <!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } -</style><br /><br />Kouyaté widziałam na ekranie po raz pierwszy i byłam pod wielkim wrażeniem, nie mając pojęcia kim jest, ani skąd pochodzi. Wyglądał jak przybysz z innej planety. Wysoki, chudy Afrykańczyk ze smutną twarzą, wielkimi oczami, dredami na głowie, wyglądał jak trzcina, gotowa złamać się w każdej chwili. <style type="text/css"> <!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } STRONG { font-weight: bold } --></style>Fenomenalny <strong style="font-weight: normal;">Sotigui Kouyaté</strong>, aktor teatralny i filmowy urodził się na Mali. W teatralnych kręgach znany jest głównie z ponad dwudziestoletniej współpracy z Peterem Brookiem, wiele lat był również dyrektorem artystycznym Volta Ballet i Volta Theatre Company, a w rodzinnym Bamako ufundował Mandeka Theatre, w którym występuje w adaptowanych przez siebie sztukach. U jego boku wystąpiła <style type="text/css"> <!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } STRONG { font-weight: bold } --></style><strong></strong> jedna z ulubionych aktorek Mike'a Leigh - <strong style="font-weight: normal;">Brenda Blethyn</strong>.<br /><br /><div style="text-align: center;"><img border="0" src="http://agnisz.blox.pl/resource/london_river.jpg" alt="" /><br /><br /><style type="text/css"> <!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } --> </style> <p style="text-align: left;">Bohaterowie spotykają się, choć lepiej powiedzieć, że krzyżują się ich drogi, bo ich dorosłe już dzieci, mieszkające i studiujące w Londynie, stworzyły parę. Jej córka i jego opuszczony w dzieciństwie syn. Spotykają się, bo ich dzieci zaginęły jak wielu Londyńczyków podczas ataków terrorystycznych w lipcu 2005 roku. Wyjąwszy poszukiwania, wszystko ich dzieli - kultura, religia, kolor skóry, styl życia. Ousmane od lat mieszka we Francji, pracując jako leśnik. Owdowiała Elizabeth ma niewielką farmę na prowincji. Pobyt w wielokulturowym Londynie jest dla niej więcej niż oszałamiający, a odkrycie prawdy o tym, kim w wielkim mieście stała się jej córka, wywołuje gniew, lęk, podejrzenie spisku. Idąc jej śladem, matka gotowa jest nawet uwierzyć, że to właśnie córka była zamachowczynią w londyńskim metrze, czy na ulicach. Przedłużająca się nieobecność dziewczyny każe jej powoli oswajać się z sytuacją, dopuścić do głosu pytania, szukać odpowiedzi. Pomaga jej w tym Ousmane, z początku uosobienie Inności, pokazuje, że po drugiej stronie kulturowej barykady znaleźć można przede wszystkim człowieczeństwo. Piękny, ważny film.</p><p style="text-align: left;">emisje w ale kino!</p><p style="text-align: left;">24.02 g. 18.20; 5.03 g. 12.30</p><style type="text/css"> <!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } EM { font-style: italic } --> </style> <p style="text-align: left;"><em><span style="font-style: normal;"></span></em><span style="font-style: normal;"></span></p></div> <br /> </div> <div class="BlogWpisInfo"> <div class="InfoPodTekstem"> <div class="infoTagi">Tagi: <a href="http://www.blox.pl/blog/tag/London-River" target="_blank">London River</a> </div> <span class="IPTczas">02:52</span>, <span class="IPTautor">pravdan</span> , <a class="IPTkategoria" href="/html/1310721,262146,21.html?300427">film.lab.</a> <br/> <a class="IPTlinkuj" href="/2010/02/London-River.html">Link</a> <a class="IPTkomentuj" href="/2010/02/London-River.html#ListaKomentarzy"> Komentarze (3) » </a> </div> </div> </div> <div class="BlogWpisBox"> <a name="entry_4458895"></a> <div class="BlogWpisItemTytul">Bunt Janion</div> <div class="BlogWpisTresc"> <style type="text/css"> <!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } A:link { color: #000080; text-decoration: underline } --> </style> <p style="margin-bottom: 0cm;"><br />Kultura Miejska, Nowa Synagoga we Wrzeszczu oraz portal Wrzeszcz.info.pl zapraszają na pokaz filmu dokumentalnego „Bunt Janion” w reżyserii Agnieszki Arnold (60 min, 2005)</p><p style="margin-bottom: 0cm;"> <span class="posthref" data-href="http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/4222331">więcej o filmie >></span> </p><p style="margin-bottom: 0cm;">w środę, 3 marca 2010 o godz.18.00 Nowa Synagoga przy ul. Partyzantów 7 (była Szkoła Muzyczna) <br /><br />W dyskusji po filmie udział biorą: <br />Agnieszka Arnold, reżyserka filmu<br />prof. Ewa Graczyk, dyrektorka Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego<br />Katarzyna Czeczot, historyczka literatury, doktorantka prof. Marii Janion w Instytucie Badań Literackich PAN w Warszawie <br />Monika Popow, historyczka literatury, doktorantka na Wydziale Nauk Społecznych. Uniwersytetu Gdańskiego <br />Spotkanie poprowadzi Lidia Makowska, kulturolożka, badaczka i aktywistka na rzecz zmiany społecznej, współinicjatorka Kultury Miejskiej, Inicjatywy Indeks 73 oraz portalu Wrzeszcz.info.pl<br /><br />W filmie Maria Janion mówi: Jeśli ruch emocjonalny nie przekształcił się dotąd w ruch intelektualny tak, jak to miało miejsce w Wielkim Romantyzmie, to stwierdzić można, że to, co dzieje się w kulturze, zatrzymało się na poziomie małego romantyzmu krajowego, romantyzmu popularnych stereotypów i wzruszeń. Podobna diagnoza wymaga działania. Przede wszystkim przetworzenia niebywałego rozmachu emocjonalnego i ekspresyjnego w wielki ruch intelektualny. <br /><br />Film Agnieszki Arnold jest pretekstem do rozmowy na temat kondycji współczesnego ruchu intelektualnego w Polsce. Maria Janion upomina się o tych i o te, których historia została i jest zapominana. Czyj głos jest dzisiaj reprezentowany w sferze publicznej? Czyja historia staje się historią powszechną, mainstreamową, zakorzenioną w powszechnej świadomości, a czyja powoli ulega zatarciu? Jak możemy przywrócić wyparte głosy? <br /><br />Będziemy o tym rozmawiać w Gdańsku, w mieście, w którym Maria Janion pracowała przez ponad dekadę, wychowała całe pokolenie uczniów. W mieście-palimpseście, na którym kolejne warstwy historii układają się zgodnie z dominującym układem sił; zatarła się jego herstoria, historia mniejszości. W mieście, w którym obywatelski Solidarnościowy zryw milionów Polek i Polaków sprowadzony został do Romantycznej Legendy. <br /><br />Rozmawiać będziemy w Nowej Synagodze we Wrzeszczu, pamiętając, że w Gdańsku zaginęła symboliczna pamięć o jego żydowskich mieszkańcach – nawet miejsce po getcie przy Mysiej do tej pory nie zostało upamiętnione choćby tablicą. <br /><br />Ważnym wątkiem rozmowy będzie zestawienie dwóch legend Marii Janion. Tej gdańskiej, spopularyzowanej przez jej uczennice i uczniów, występujących w filmie Agnieszki Arnold: prof. Małgorzatę Czermińską, prof. Ewę Nawrocką, prof. Stanisława Rośka, prof. Zbigniewa Majchrowskiego, pisarza Pawła Huelle. Skonfrontujemy ją z recepcją Marii Janion w Warszawie: interpretatorką romantyzmu, komentatorką poszukującą nowego języka do opisu rzeczywistości, Patronką ruchu feministycznego. To przecież Pani Profesor przypomina nam, że rewolucja jest kobietą.<br /><br />Spotkanie jest jednym z wydarzeń towarzyszących trójmiejskiemu Solidarnemu Marszowi Kobiet 2010, który rozpocznie się w sobotę 6 marca o godz. 12.00 na Placu Solidarności w Gdańsku. Jego tematem jest dyskryminacja ekonomiczna kobiet. Marsz otworzą prof. Ewa Graczyk i Henryka Krzywonos-Strycharska. <br /></p><p style="margin-bottom: 0cm;"><br /></p> </div> <div class="BlogWpisInfo"> <div class="InfoPodTekstem"> <div class="infoTagi">Tagi: <a href="http://www.blox.pl/blog/tag/Maria-Janion" target="_blank">Maria Janion</a> </div> <span class="IPTczas">02:13</span>, <span class="IPTautor">pravdan</span> , <a class="IPTkategoria" href="/html/1310721,262146,21.html?300426">anonse</a> <br/> <a class="IPTlinkuj" href="/2010/02/Bunt-Janion.html">Link</a> <a class="IPTkomentuj" href="http://www.blox.pl/komentuj/agnisz/2010/02/Bunt-Janion.html" rel="nofollow"> Dodaj komentarz » </a> </div> </div> </div> <div class="BlogDataWpisu"> piątek, 19 lutego 2010 </div> <div class="BlogWpisBox"> <a name="entry_4446706"></a> <div class="BlogWpisItemTytul">mniej niż miesiąc</div> <div class="BlogWpisTresc"> <br /><div style="text-align: center;">premiera 8 marca<br /><br /><style type="text/css"> <!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } --> </style> <p style="margin-bottom: 0cm; font-weight: bold;">Agnieszka Graff, <i>Magma i inne próby zrozumienia, o co tu chodzi</i> </p> (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, seria publicystyczna) <br /><br />8 marca g. 19 spotkanie z Agnieszką Graff w ramach festiwalu <a href="http://rewolucjekobiet.blox.pl/html">"Rewolucje kobiet"</a><style type="text/css"> <!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } --> </style> <p>(Nowy Wspaniały Świat, ul. Nowy Świat 63)</p><br /><br /><div style="text-align: left;">"<style type="text/css"> <!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } --></style>Zdanie Polska jest krajem katolickim to nie stwierdzenie faktu, ale coś w rodzaju zaklęcia, samospełniająca się przepowiednia legitymująca istniejący układ sił. Przekonanie, iż Polska jest krajem katolickim, jest jak magma, w której wszyscy – katolicy i niekatolicy – grzęźniemy. A im bardziej grzęźniemy… tym bardziej grzęźniemy. Tak się do magmy przyzwyczailiśmy, że nie pytamy już, dlaczego pod nogami jest tak miękko, dlaczego wokół tak ślisko i duszno. A to paruje bulgocząca magma, a my wdychamy jej mdłe opary".<br /> <br /><span class="posthref" data-href="http://www.boell.pl/downloads/A.Graff_Magma_czyli_o_Kosciele.pdf">Graff: Efekt magmy >></span><br /><br /></div></div> </div> <div class="BlogWpisInfo"> <div class="InfoPodTekstem"> <div class="infoTagi">Tagi: <a href="http://www.blox.pl/blog/tag/Agnieszka-Graff" target="_blank">Agnieszka Graff</a> <a href="http://www.blox.pl/blog/tag/magma" target="_blank">magma</a> </div> <span class="IPTczas">10:11</span>, <span class="IPTautor">pravdan</span> , <a class="IPTkategoria" href="/html/1310721,262146,21.html?300426">anonse</a> <br/> <a class="IPTlinkuj" href="/2010/02/wczesniej-niz-miesiac.html">Link</a> <a class="IPTkomentuj" href="/2010/02/wczesniej-niz-miesiac.html#ListaKomentarzy"> Komentarze (1) » </a> </div> </div> </div> <div class="BlogDataWpisu"> czwartek, 18 lutego 2010 </div> <div class="BlogWpisBox"> <a name="entry_4445157"></a> <div class="BlogWpisItemTytul">miesiąc </div> <div class="BlogWpisTresc"> <br /><div style="text-align: center;">premiera 16 marca<br /><br /></div><div style="text-align: center;"><img border="0" alt="" src="http://agnisz.blox.pl/resource/alejamniejsza.jpg" /><br /></div><style type="text/css"> <!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } A:link { color: #000080; text-decoration: underline } EM { font-style: italic } --> </style> <p style="margin-bottom: 0cm;">"Myślisz, że życie ma jaja?, zapytał Krystian, życie jest rodzaju nijakiego. Były to dla Krystiana słowa prorocze, choć nie mógł jeszcze wtedy wiedzieć, jak bardzo nijakiego rodzaju stanie się jego własne życie".<br /></p><p style="margin-bottom: 0cm;">Bohater <em>Alei Niepodległości</em> to życiowy nieudacznik, frustrat i niespełniony artysta, który samotne wieczory spędza przed komputerem z butelką w ręku. Przybliżająca się „magiczna czterdziestka” nie jest dla niego cezurą, podrygiem samczego szaleństwa ani rewolucyjnym zrywem drugiej młodości. To gorzki lament nad zmarnowanym talentem i przegapionym życiem. Upływające dni nie przerażają, gdy tak łatwo skutecznie i tanio zabić nadmiar czasu. Plany nie powstają, gdy nie wiadomo, kto i po co miałby trwonić na nie więdnące siły. <br />Varga przyzwyczaił swoich czytelników do uderzająco trafnych, wyrazistych i nieprzyjemnych diagnoz. Wyszydzona rzeczywistość śmieszy, ale to tylko nerwowy chichot, bo pod pozorami parodii rozpoznajemy niewygodną swojskość. Tym razem zwierciadło, które Varga podstawia bohaterowi, pokazuje oblicze, jakiego nikt nie chciałby ujrzeć... </p> <p style="margin-bottom: 0cm;">(info: Czarne)<br /> </p> <p style="margin-bottom: 0cm;"><span class="posthref" data-href="http://niedoczytania.pl/?p=6645">Fragment >></span><br /></p> <p style="margin-bottom: 0cm;"><span class="posthref" data-href="http://niedoczytania.pl/?p=6645"><br /></span></p> <br /> </div> <div class="BlogWpisInfo"> <div class="InfoPodTekstem"> <div class="infoTagi">Tagi: <a href="http://www.blox.pl/blog/tag/Aleja-Niepodleglosci" target="_blank">Aleja Niepodległości</a> <a href="http://www.blox.pl/blog/tag/Varga" target="_blank">Varga</a> </div> <span class="IPTczas">17:44</span>, <span class="IPTautor">pravdan</span> , <a class="IPTkategoria" href="/html/1310721,262146,21.html?300426">anonse</a> <br/> <a class="IPTlinkuj" href="/2010/02/miesiac.html">Link</a> <a class="IPTkomentuj" href="/2010/02/miesiac.html#ListaKomentarzy"> Komentarze (2) » </a> </div> </div> </div> <div class="BlogDataWpisu"> środa, 17 lutego 2010 </div> <div class="BlogWpisBox"> <a name="entry_4442727"></a> <div class="BlogWpisItemTytul">zwierzęcy dizajn 2</div> <div class="BlogWpisTresc"> <br /><div style="text-align: left;">Wczoraj na fasadzie budynku Kongresu w Bogocie pojawiły się... mrówki. To praca kolumbijskiego artysty Rafaela Gomeza Barrosa.<br /><br /><br /><div style="text-align: center;"><img border="0" alt="" src="http://agnisz.blox.pl/resource/mrowki1.jpg" /><br /><br /><img border="0" alt="" src="http://agnisz.blox.pl/resource/mrowki2.jpg" /><br />"Mrówki"<br /><br /><br /></div></div><br /> </div> <div class="BlogWpisInfo"> <div class="InfoPodTekstem"> <div class="infoTagi">Tagi: <a href="http://www.blox.pl/blog/tag/dizajn" target="_blank">dizajn</a> <a href="http://www.blox.pl/blog/tag/zwierzeta" target="_blank">zwierzęta</a> </div> <span class="IPTczas">18:39</span>, <span class="IPTautor">pravdan</span> , <a class="IPTkategoria" href="/html/1310721,262146,21.html?300426">anonse</a> <br/> <a class="IPTlinkuj" href="/2010/02/zwierzecy-dizajn-2.html">Link</a> <a class="IPTkomentuj" href="http://www.blox.pl/komentuj/agnisz/2010/02/zwierzecy-dizajn-2.html" rel="nofollow"> Dodaj komentarz » </a> </div> </div> </div> <div class="BlogWpisBox"> <a name="entry_4442619"></a> <div class="BlogWpisItemTytul">zwierzęcy dizajn</div> <div class="BlogWpisTresc"> <br /><style type="text/css"> <!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } --> </style> <p style="margin-bottom: 0cm;">Miejskie centrum <span class="posthref" data-href="http://www.spot.poznan.pl/pl/oferta/sklep"><span style="font-weight: bold;">SPOT.</span></span> w Poznaniu (Dolna Wilda 87) zaprasza od 16 lutego do 23 marca na prezentację przedmiotów (podmiotów) zaprojektowanych przez Konarska-Konarski Design Studio. Pokaz obejmuje kolekcję stworzoną specjalnie dla ich sklepu PIES czy SUKA Design Store w SPOT.</p> <p style="margin-bottom: 0cm;">Będzie można nie tylko zobaczyć, ale i kupić (choć strasznie drogi zwykle ten dizajn) Zwierzęta Domowe, Głowy nad Kominek i Ludzi i Świętych w 4 Rasach. <br /></p><p style="margin-bottom: 0cm;">klik, klik...</p><p style="margin-bottom: 0cm; text-align: center;"><a href="http://agnisz.blox.pl/resource/pies.jpg" target="_blank"><img border="0" src="http://agnisz.blox.pl/resource/pies_100x100.jpg" alt="" /></a> <a href="http://agnisz.blox.pl/resource/zajac.jpg" target="_blank"><img border="0" src="http://agnisz.blox.pl/resource/zajac_100x100.jpg" alt="" /></a> <a href="http://agnisz.blox.pl/resource/rekin.jpg" target="_blank"><img border="0" src="http://agnisz.blox.pl/resource/rekin_100x100.jpg" alt="" /></a></p><p style="margin-bottom: 0cm; text-align: center;"><br /></p> <br /> </div> <div class="BlogWpisInfo"> <div class="InfoPodTekstem"> <div class="infoTagi">Tagi: <a href="http://www.blox.pl/blog/tag/dizajn" target="_blank">dizajn</a> <a href="http://www.blox.pl/blog/tag/zwierzeta" target="_blank">zwierzęta</a> </div> <span class="IPTczas">17:57</span>, <span class="IPTautor">pravdan</span> , <a class="IPTkategoria" href="/html/1310721,262146,21.html?300426">anonse</a> <br/> <a class="IPTlinkuj" href="/2010/02/zwierzecy-dizajn.html">Link</a> <a class="IPTkomentuj" href="http://www.blox.pl/komentuj/agnisz/2010/02/zwierzecy-dizajn.html" rel="nofollow"> Dodaj komentarz » </a> </div> </div> </div> <div class="BlogDataWpisu"> wtorek, 16 lutego 2010 </div> <div class="BlogWpisBox"> <a name="entry_4439235"></a> <div class="BlogWpisItemTytul">Burska w GGF</div> <div class="BlogWpisTresc"> <br /><style type="text/css"> <!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } A:link { color: #000080; text-decoration: underline } --></style>Bogna Burska pokazuje krwawe <i>Kryształy</i> w Gdańskiej Galerii Fotografii (cykl Feminoteka, kuratorka Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka).<br /><span class="posthref" data-href="http://www.muzeum.narodowe.gda.pl/mod.php?dz=41&ss=&pg=1174">szczegóły >></span><br /><p style="margin-bottom: 0cm;">wystawa trwa od 12.02 – 14.03</p> <p style="margin-bottom: 0cm;"><b>6 marca g. 15 odbędzie się spotkanie z Bogną Burską i pokaz jej realizacji wideo z lat 2004-2008.</b> </p> <p style="margin-bottom: 0cm;">Bogna Burska od 2006 roku pracuje jako asystentka w Pracowni Intermediów Grzegorza Klamana na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jej portret autorstwa Michała Szlagi znalazł się w <span class="posthref" data-href="http://szlaga.blogspot.com/2009/12/see-who-gdansk-is.html">gdańskim kalendarzu 2010</span>, do którego trafili artyści-Gdańszczanie (m.in. Katarzyna Chmielewska i Leszek Bzdyl, Wojtek Mazolewski, Adam i Ania Witkowscy, Piotr Wyrzykowski, Olo Walicki).</p> <p style="margin-bottom: 0cm;">Burska posługuje się wieloma formami wypowiedzi, tworzy instalacje, realizacje przestrzenne, fotografie, malarstwo, wideo. Jej twórczość bywa określana jako połączenie sztuki krytycznej z problematyką estetyczną. Dominującym wątkiem we wczesnych pracach Burskiej jest cielesność i jej percepcja, a znakiem rozpoznawczym czerwień, która symbolizuje krew.<span class="posthref" data-href="http://www.culture.pl/pl/culture/artykuly/os_burska_bogna"><br /></span></p><p style="margin-bottom: 0cm;"><span class="posthref" data-href="http://www.culture.pl/pl/culture/artykuly/os_burska_bogna">O pracach Burskiej >></span></p><p style="margin-bottom: 0cm;"><br /></p><p style="margin-bottom: 0cm;">ps. <meta content="text/html; charset=utf-8" http-equiv="CONTENT-TYPE" /><title /><meta content="OpenOffice.org 2.3 (Win32)" name="GENERATOR" /><meta content="0;0" name="CREATED" /><meta content="0;0" name="CHANGED" /><style type="text/css"> <!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } EM { font-style: italic } A:link { color: #000080; text-decoration: underline } A:visited { color: #800000; text-decoration: underline } --></style><em><span style="font-style: normal;">Arachne, voilà</span></em><span style="font-style: normal;">! <br /></span></p><p style="margin-bottom: 0cm; text-align: center;"><span style="font-style: normal;"><img border="0" alt="" src="http://agnisz.blox.pl/resource/pajeczarki.jpg" /></span></p><p style="margin-bottom: 0cm; text-align: center;"><span style="font-style: normal;">foto: Mo.Z.<br /></span><p style="margin-bottom: 0cm;"> </p> </p><p style="margin-bottom: 0cm;"><br /></p> </div> <div class="BlogWpisInfo"> <div class="InfoPodTekstem"> <div class="infoTagi">Tagi: <a href="http://www.blox.pl/blog/tag/Burska" target="_blank">Burska</a> <a href="http://www.blox.pl/blog/tag/Gdanska-Galeria-Fotografii" target="_blank">Gdańska Galeria Fotografii</a> <a href="http://www.blox.pl/blog/tag/Taraszkiewicz-Zwolicka" target="_blank">Taraszkiewicz-Zwolicka</a> </div> <span class="IPTczas">12:23</span>, <span class="IPTautor">pravdan</span> , <a class="IPTkategoria" href="/html/1310721,262146,21.html?300426">anonse</a> <br/> <a class="IPTlinkuj" href="/2010/02/Burska-w-GGF.html">Link</a> <a class="IPTkomentuj" href="/2010/02/Burska-w-GGF.html#ListaKomentarzy"> Komentarze (2) » </a> </div> </div> </div> <div class="BlogWpisBox"> <a name="entry_4438833"></a> <div class="BlogWpisItemTytul">fala za falą</div> <div class="BlogWpisTresc"> <br /><span class="posthref" data-href="http://www.krytykapolityczna.pl/Seminaria/Glowne-nurty-feminizmu/menu-id-280.html">Główne nurty feminizmu - seminarium KP >> </span><br /><style type="text/css"> <!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } A:link { color: #000080; text-decoration: underline } --></style><br /><p><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><b>Środy 16.00 - 18.30 co 2 tygodnie, 7 spotkań  </b></font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><br /><br /></font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><b>PROGRAM</b></font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><br /><br /></font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><b>I. 24 lutego – Pradziadkowie –   czyli liberalne i marksistowskie początki myśli feministycznej. </b></font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><br /><br />Lektury: John Stuart Mill <span style="font-style: italic;">Poddaństwo kobiet</span> oraz Fryderyk Engels  <span style="font-style: italic;">Pochodzenie rodziny,  własności prywatnej i państwa</span> (omawiamy część o rodzinie)<br /><br />(polecamy obie książki w całości, ale fragmenty można znaleźć na stronie KP).<br /><br />Spotkanie przygotowują Magdalena Środa i Anna Dzierzgowska. <br /><br />Uwaga: Engels jest dostępny online tu:<br /><a target="_blank" href="http://www.marxists.org/polski/marks-engels/1884/pochodzenie/02.htm">http://www.marxists.org/polski/marks-engels/1884/pochodzenie/02.htm </a> <br /><br /></font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><b>II. 10 marca – Prababki – czyli polskie emancypantki i sufrażystki </b></font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><br /><br />Lektura: antologia pod redakcją Anety Górnickej Boratyńskiej <span style="font-style: italic;">Chcemy całego życia</span>, Warszawa 1999 (ze szczególnym uwzględnieniem tekstów Elizy Orzeszkowej, Pauliny Kuczalskiej-Reinschmit i Zofii Nałkowskiej)<br /><br />Spotkanie przygotowują  Joanna Piotrowska, Anna Czerwińska, Katarzyna Bratkowska oraz gościni specjalna: Katarzyna Sierakowska, autorka książki o polskich sufrażystkach. <br /><br /></font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><b>III.  24 marca  –   Gorszycielka –   spotkanie o Irenie Krzywickiej </b></font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><br /><br />Lektury – wybrane felietony obyczajowe, reportaże o sprawie Gorgonowej, kilka wypowiedzi o literaturze (teksty dostępne na stronie KP).<br /><br />Spotkanie przygotowuje Agata Zawiszewska. Wsparcie: Katarzyna Bratkowska i Kazimiera Szczuka.<br /><br />Uwaga - lektury dodatkowe, polecane przez prowadzącą: I. Krzywicka,  <span style="font-style: italic;">Kontrola współczesnośc</span>i, wyb. A. Zawiszewska, Warszawa 2008; I. Krzywicka <span style="font-style: italic;">Wyznania gorszycielki</span> (wydanie dowolne); I. Krzywicka, <span style="font-style: italic;">Pierwsza Krew</span> (KP); A. Krzywicki <span style="font-style: italic;">Diabelski młyn</span>, Warszawa 2005; A. Tuszyńska <span style="font-style: italic;">Długie życie gorszycielki</span> (są dwa wydania: Warszawa 1999 i Kraków 2009); A.Górnicka-Boratyńska <span style="font-style: italic;">Stańmy się sobą. Cztery projekty emancypacji</span> (1863-1939), Izabelin 2001 (tu rozdział o Krzywickiej).  <br /></font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><b><br />IV. – 7. kwietnia –   „Kobieta jest Innym”   – spotkanie o Simone de Beauvoir</b></font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><br /><br />Lektura: Simone de Beauvoir <span style="font-style: italic;">Druga płeć </span>(Warszawa 2003)<br /><br />Spotkanie przygotowują: Magdalena Środa i Kazimiera Szczuka.<br /><br /><br /></font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><b>V. – 21 kwietnia – Mistyka i mistyfikacja – czyli o Betty Friedan i amerykańskim feminizmie liberalnym II fali </b></font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><br /><br />Lektura: Betty Friedan <span style="font-style: italic;">Mistyka kobiecości</span> (obszerne fragmenty The Feminine Mystique w przekładzie Agnieszki Grzybek) <br /><br />Spotkanie przygotowują: Agnieszka Graff i Agnieszka Grzybek.<br /><br />UWAGA: po spotkaniu dla chętnych projekcja filmu dokumentalnego <span style="font-style: italic;">Town Bloody Hall</span> (1971), miejsce do ustalenia.  <br /><br /></font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><b>VI. – 12 maja – Prywatne jest polityczne – czyli feminizm radykalny</b></font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><br /><br />Lektury: Antologia </font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><i>Nikt nie rodzi się kobietą</i></font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2">, red. Teresa Hołówka, Warszawa 1982 (ze szczególnym uwzględnieniem tekstów Kate Millett, Sherry B. Ortner, Pat Mainardi), Audre Lorde, </font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><i>Nie zdemontujesz domu pana…</i></font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2">, Jo Freeman, </font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><i>Tyrania braku struktur  <br /></i></font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><br />Spotkanie przygotowują: Bożena Keff, Agnieszka Graff, Kinga Dunin. <br /><br />Uwaga: polskie przekład  tekstów Millett, Ortner i Lorde dostępne są online na stronie Think Tanku Feministycznego: <br /><br /><span target="_blank" class="posthref" data-href="http://www.ekologiasztuka.pl/think.tank.feministyczny/readarticle.php?article_id=209">http://www.ekologiasztuka.pl/think.tank.feministyczny/readarticle.php?article_id=209</span> <br /><br /><span target="_blank" class="posthref" data-href="http://www.ekologiasztuka.pl/think.tank.feministyczny/readarticle.php?article_id=172">http://www.ekologiasztuka.pl/think.tank.feministyczny/readarticle.php?article_id=172</span> <br /><br /><span target="_blank" class="posthref" data-href="http://www.ekologiasztuka.pl/think.tank.feministyczny/readarticle.php?article_id=116">http://www.ekologiasztuka.pl/think.tank.feministyczny/readarticle.php?article_id=116</span> <br /><br />Jo Freeman jest tu:<br /><br /><a target="_self" href="http://www.przeglad-anarchistyczny.org/biblioteka/18-ruch-w-teorii/152-tyrania-braku-struktur">http://www.przeglad-anarchistyczny.org/biblioteka/18-ruch-w-teorii/152-tyrania-braku-struktur </a><br /><br /></font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><b><br />VII. – 26 maja – Kobiety jako przedmiot wymiany – czytamy Irigaray </b></font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><br /><br />Lektura: Luce Irigaray <span style="font-style: italic;">Rynek kobiet</span>, tłum. Agata Araszkiewicz, [w:] Przegląd filozoficzno-literacki, nr 1(13)2003, s. 15-30. <br /><br />Spotkanie przygotowują: Katarzyna Bratkowska i Katarzyna Nowakowska.  <br /><br /></font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2"><b>Koordynatorki cyklu: Agnieszka Graff, Kazimiera Szczuka, Magdalena Środa</b></font></font><font face="Tahoma, sans-serif"><font size="2">. </font></font> </p> <br /><br /> </div> <div class="BlogWpisInfo"> <div class="InfoPodTekstem"> <div class="infoTagi">Tagi: <a href="http://www.blox.pl/blog/tag/feminizm" target="_blank">feminizm</a> </div> <span class="IPTczas">09:10</span>, <span class="IPTautor">pravdan</span> , <a class="IPTkategoria" href="/html/1310721,262146,21.html?589955">kobiety</a> <br/> <a class="IPTlinkuj" href="/2010/02/fala-za-fala.html">Link</a> <a class="IPTkomentuj" href="http://www.blox.pl/komentuj/agnisz/2010/02/fala-za-fala.html" rel="nofollow"> Dodaj komentarz » </a> </div> </div> </div> <div class="BlogDataWpisu"> niedziela, 14 lutego 2010 </div> <div class="BlogWpisBox"> <a name="entry_4433839"></a> <div class="BlogWpisItemTytul">zużycie</div> <div class="BlogWpisTresc"> <br /><p><span lang="pl-PL">Ewa Mazierska pisze o Godardzie: "Jego życie prywatne było przedłużeniem zawodowego, a zawodowe prywatnego. Wszystkie kobiety, z którymi był żonaty czy miał romans, związane z nim też były zawodowo, przeważnie grając główne role w jego filmach. Ich romans kończył się, gdy filmowo je 'wyeksploatował', albo przestawały one grać w jego filmach, gdy miłość między reżyserem a jego aktorką wygasła. Nie jest przypadkiem, że najdłużej związany jest on z Anne-Marie Miéville, która zarazem ma największy udział w realizacji jego filmów, ale nie jest ich gwiazdą, przez co nie starzeje się czy nie 'zużywa' tak, jak 'zużyły' się jego pierwsza i druga żona, Anna Karina i Anne Wiazemsky. Siła profesjonalnego wymiaru tego związku jest tak silna, że nie zniszczyły go nawet romanse czy oczarowania aktorkami, które Godard w międzyczasie zatrudniał, a zwłaszcza Myriem Roussel, będąca gwiazdą</span> <span lang="pl-PL"><em>Je vous salue, Marie</em></span> <span lang="pl-PL">(</span><span lang="pl-PL"><em>Bądź pozdrowiona, Mario</em></span><span lang="pl-PL">, 1985)".</span></p><p><span class="posthref" data-href="http://www.enh.pl/artykul.do?id=460&m=t_17">więcej >></span></p><p>Sztuka męczy, sztuka zużywa. Jak mocno, można oglądać w Galerii Narodowej, właściwe mogłaby powstać o tym wystawa. Kilka dni temu wstąpiłam do <span class="posthref" data-href="http://www.zacheta.art.pl/index.php?homepage=1%E2%8C%A9=1">Zachęty</span> zobaczyć <span class="posthref" data-href="http://www.obieg.pl/recenzje/15857">"Wszystkie stworzenia duże i małe"</span>, a przede wszystkim niesamowitą "Wilczycę" Pilar Albarracín w duecie z kojotem Beuysa (Lubię Amerykę i Ameryka lubi mnie, performance 1974) i jeszcze jej taniec z bukłakiem pełnym chyba raczej krwi, niż wina. Trochę oglądałam, ale właściwie nie to, co miałam oglądać, nie te zwierzęta, które występowały tu w rolach głównych. Każda salka ma przecież swojego Cerbera, żywego, ruchliwego, znudzonego, plotkującego z Cerberem z salki obok, bawiącego się krótkofalówką. Wiem, że najtrudniej było temu w kanarkowym krawacie, który zrezygnowany siedział sam na krzesełku w ciemnej sali z kotem Robakowskiego. Kot był wspaniały, ale jak to sztuka - męczący, reszta zwierząt mu nie ustępowała. Patrzyły z ekranów mniejszych i większych, ale kot dodatkowo mówił. Nie ustawał w mówieniu. I nie było do niego słuchawek, mówił pełnym głosem - liżę, myślę, liżę, liżę, liżę, myślę, myślę, liżę... - mantrował. <br /></p><p>A co oni myślą, zastanawiałam się. Czy ich ta zmiana perspektywy dotyka? W oglądaniu tej wystawy ludzie wyjątkowo przeszkadzają. Nie pasują. Psują. Ułożenie ich ciał, grymasy na twarzach. Chciałoby się ich stamtąd usunąć. W dodatku to mężczyźni, a chamski wąsaty szatniarz przypomina - wypisz wymaluj - typowego myśliwego. Wszystko wskazuje na to, że ktoś ich tu ustawił za karę, ku przestrodze. Dlatego okazują otoczeniu lekceważenie, a nawet wrogość. Muszą być wściekli, że ich to spotkało. </p><p>Po obejrzeniu wystawy weszłam do księgarni i bezbłędnie, sięgając ręką na najdalszą półkę, wyciągnęłam wydaną ostatnio książkę Jeana Claira <span class="posthref" data-href="http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,567.html">"Kryzys muzeów"</span>. Chyba faktycznie wielkie galerie i muzea będą musiały odejść. Po wizycie w Zachęcie nie mam złudzeń. Pomyślałam, że tam wszystkie te zwierzęta znalazły się jakby w podwójnej klatce. Powinny z niej wyjść jak najszybciej.  </p><p><br /></p><p style="text-align: center;">    <img border="0" src="http://agnisz.blox.pl/resource/pilar1.jpg" alt="" /></p><p style="text-align: center;"><br /></p> </div> <div class="BlogWpisInfo"> <div class="InfoPodTekstem"> <div class="infoTagi">Tagi: <a href="http://www.blox.pl/blog/tag/Zacheta" target="_blank">Zachęta</a> </div> <span class="IPTczas">20:38</span>, <span class="IPTautor">pravdan</span> , <a class="IPTkategoria" href="/html/1310721,262146,21.html?300425">notatnik</a> <br/> <a class="IPTlinkuj" href="/2010/02/zuzycie.html">Link</a> <a class="IPTkomentuj" href="http://www.blox.pl/komentuj/agnisz/2010/02/zuzycie.html" rel="nofollow"> Dodaj komentarz » </a> </div> </div> </div> <div class="BlogWpisBox"> <a name="entry_4434001"></a> <div class="BlogWpisItemTytul">maju maj</div> <div class="BlogWpisTresc"> <br />Trwają przygotowania do kolejnej edycji łódzkiego <span class="posthref" data-href="http://www.fotofestiwal.com/2010/">Fotofestiwalu</span>. Jego głównym punktem będzie wystawa "All my lovin'. Wszystko o miłości", poświęcona relacjom rodzinnym i różnym odcieniom rodzinnej miłości.<p class="c1">Festiwal potrwa od 6 do 30 maja.</p><p>W warsztatach fotograficznych dla rodzin mieszkających na terenie Starych Bałut i w ich okolicy, prowadzonych przez holenderskiego fotografa <span class="posthref" data-href="http://www.robhoukes.nl/">Roba Houkes</span>, głównym tematem zdjęć będzie ogólnie pojęte życie rodzinne.</p><p>I dobrze. Niech rodziny wychodzą ze swoich szaf.<br /></p><p>Polecam:</p><p><span class="posthref" data-href="http://wyborcza.pl/1,80322,7472642,Ach__Ta_rodzina_.html">rodzinną diagnozę Magdaleny Środy >></span></p><p><span class="posthref" data-href="http://www.mojeopinie.pl/z_rodzina_tylko_na_zdjeciu_i_przed_telewizorem,3,1264586501">fajne filmy o rodzinie >></span></p><p><span class="posthref" data-href="http://www.mojeopinie.pl/z_rodzina_tylko_na_zdjeciu_i_przed_telewizorem,3,1264586501"><br /></span></p><p /> </div> <div class="BlogWpisInfo"> <div class="InfoPodTekstem"> <div class="infoTagi">Tagi: <a href="http://www.blox.pl/blog/tag/rodzina" target="_blank">rodzina</a> </div> <span class="IPTczas">11:33</span>, <span class="IPTautor">pravdan</span> <br/> <a class="IPTlinkuj" href="/2010/02/maju-maj.html">Link</a> <a class="IPTkomentuj" href="http://www.blox.pl/komentuj/agnisz/2010/02/maju-maj.html" rel="nofollow"> Dodaj komentarz » </a> </div> </div> </div> <div class="BlogDataWpisu"> sobota, 13 lutego 2010 </div> <div class="BlogWpisBox"> <a name="entry_4432535"></a> <div class="BlogWpisItemTytul">jeżeli ktoś chce westchnąć</div> <div class="BlogWpisTresc"> <br /><br /><div style="text-align: center;">to może to zrobić tu<br /><br /><a target="_blank" href="http://agnisz.blox.pl/resource/na_pulpit.jpg"><img border="0" alt="" src="http://agnisz.blox.pl/resource/na_pulpit_100x100.jpg" /></a><br /><br />na moście westchnień w Pekinie<br /><br />(po kliknięciu)<br /><br /><br /><br /></div> </div> <div class="BlogWpisInfo"> <div class="InfoPodTekstem"> <div class="infoTagi">Tagi: <a href="http://www.blox.pl/blog/tag/pekin" target="_blank">pekin</a> </div> <span class="IPTczas">17:53</span>, <span class="IPTautor">pravdan</span> , <a class="IPTkategoria" href="/html/1310721,262146,21.html?300425">notatnik</a> <br/> <a class="IPTlinkuj" href="/2010/02/jezeli-ktos-chce-westchnac.html">Link</a> <a class="IPTkomentuj" href="http://www.blox.pl/komentuj/agnisz/2010/02/jezeli-ktos-chce-westchnac.html" rel="nofollow"> Dodaj komentarz » </a> </div> </div> </div> <div id="BlogStronicowanieBox"> <table> <tr><td class="BlogStronicowaniePoprzednie"> <div> <a href="/html/1310721,262146,169,170.html?4,-1">poprzednie</a> </div> </td><td class="BlogStronicowanieStrony"> <div> <a href="/html/1310721,262146,169.html?1">1</a> , <a href="/html/1310721,262146,169.html?2">2</a> , <a href="/html/1310721,262146,169.html?3">3</a> , 4 , <a href="/html/1310721,262146,169.html?5">5</a> <a href="/html/1310721,262146,169.html?6">...</a> <a href="/html/1310721,262146,169.html?54">54</a> </div> </td> <td class="BlogStronicowanieNastepne"> <div> <a href="/html/1310721,262146,169,170.html?4,1">następne</a> </div> </td></tr></table> </div> </div> </td> </tr> </table> </div> <div id="Stopka"></div> </div> <script type="text/javascript"> document.domain = 'blox.pl'; </script> <div id="sidebox_wrap"> <div id="sidebox_control" class="exp"> <div id="sidebox_bg"></div> <div id="sidebox" class="skin3"> <div id="sidebox_roll"></div> <div id="sidebox_body"> <a href="http://blox.pl/"><img src="http://blox.pl/images/belka/bloxlogo.png" alt="Blox.pl" /></a> <div class="nav"> <a class="nb" href="#" id="sidebox_btnprev"><span>poprzedni blog</span></a> <a class="nb" href="#" id="sidebox_btnnext"><span>następny blog</span></a> <a class="cb" onclick="dataLayer.push({'dimension7': dimension7,'vpv': vpv, 'event':'SendVirtualPageView'});" href="http://www.blox.pl/html/8257537.html"><img src="http://blox.pl/images/belka/createblox-btn-skin3.png" alt="załóż bloga" /></a> <a class="cb" onclick="dataLayer.push({'dimension7': dimension7,'vpv': vpv, 'event':'SendVirtualPageView'});" href="http://www.blox.pl/blog/signup/1"><img src="http://blox.pl/images/belka/createblox-btn-skin3.png" alt="załóż bloga" /></a> </div> <!-- .nav --> <div id="sidebox_container_0" class="list"> <strong id="sidebox_title_0" class="h"></strong> <ul id="sidebox_list_0"> <li class="dummy"></li> </ul> <!-- #sidebox_list_0 --> <p class="more"><a id="sidebox_link_0" href="#"></a></p> </div> <!-- .list --> <div id="sidebox_container_1" class="list"> </div> <!-- .list --> </div> <!-- #sidebox_body --> </div> <!-- #sidebox --> </div> <!-- .exp --> </div> <!-- #sidebox_wrap --> <iframe id="boxframe" name="bblo_frame" src="http://cookiecontainer.blox.pl/html?page=cookieStore¶ms=6,33811"></iframe> <script type="text/javascript"> function bblo_addEvent(obj, type, fn) { if (obj.addEventListener) { obj.addEventListener(type, fn, false); } else if (obj.attachEvent) { obj["e" + type + fn] = fn; obj[type + fn] = function() { obj["e" + type + fn] (window.event); } obj.attachEvent("on" + type, obj[type + fn]); } } function bblo_O(n) { return document.getElementById(n); } function bblo_trim(x){return x.replace(/^\s+|\s+$/g,'');} function bblo_hasClass(obj, clName) { var clN = ' ' + obj.className + ' '; return (clN.match(' ' + clName + ' ') != null); } function bblo_addClass(obj, clName) { if (bblo_hasClass(obj, clName)) return; obj.className = bblo_trim(obj.className + ' ' + clName); } function bblo_removeClass(obj, clName) { if (!bblo_hasClass(obj, clName)) return; var clN = ' ' + obj.className + ' '; eval("obj.className = bblo_trim(clN.replace(/ " + clName + " /g,' '));"); } function bblo_swapClass(obj, oldName, newName) { bblo_removeClass(obj, oldName); bblo_addClass(obj, newName); } var blox_frame = null; function bblo_init(e) { if (top.location != self.location) return; blox_frame = window.frames['bblo_frame']; window.setTimeout(bblo_ready, 10); } function bblo_completeList(n, item) { var obj = { title: bblo_O('sidebox_title_'+n), link: bblo_O('sidebox_link_'+n), list: bblo_O('sidebox_list_'+n), container: bblo_O('sidebox_container_'+n) }; try { obj.title.innerHTML = item.title; obj.link.href = item.link_uri; obj.link.innerHTML = item.link_caption; obj.container.className = 'list ' + item.class_name; for (var i = 0; i < item.data.length; i++) { var o_link = document.createElement('a'); var o_span = document.createElement('span'); var o_li = document.createElement('li'); o_link.innerHTML = '<strong>' + item.data[i].title + '</strong> ' + item.data[i].name; o_link.href = item.data[i].uri; o_span.innerHTML = item.data[i].when; o_li.appendChild(o_link); o_li.appendChild(o_span); obj.list.appendChild(o_li); } } catch (e) {;} } var blox_data_done = false; function bblo_ready() { try { if (blox_frame.blox_is_ready()) { if (blox_data_done) return; blox_data_done = true; var t_data = bblo_frame.blox_get_data(); g_data = t_data; if (t_data.display == '0') { bblo_swapClass(bblo_O('sidebox_control'), 'exp', 'fold'); } bblo_O('sidebox_btnprev').href = t_data.prev; bblo_O('sidebox_btnnext').href = t_data.next; for (var i = 0; i < t_data.items.length; i++) { bblo_completeList(i, t_data.items[i]); } bblo_addEvent(bblo_O('sidebox_roll'), 'click', bblo_toggle); bblo_O('sidebox_wrap').style.display = 'block'; } else { window.setTimeout(bblo_ready, 10); } } catch (e) { window.setTimeout(bblo_ready, 10); } } function bblo_toggle() { var obj = bblo_O('sidebox_control'); var write = '0'; if (bblo_hasClass(obj, 'exp')) { bblo_swapClass(obj, 'exp', 'fold'); } else { bblo_swapClass(obj, 'fold', 'exp'); write = '1'; } blox_frame.blox_toggle_display(write); } bblo_addEvent(window, 'load', bblo_init); </script> <script> var pingUrl = window.location.protocol + '//' + window.location.host + '/blog/ping/'; var xhr = new XMLHttpRequest(); xhr.open("GET", pingUrl, true); xhr.send(); </script> <script type="text/javascript"> (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/pl_PL/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3&appId=151924531509550"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk')); </script> <script src="https://apis.google.com/js/platform.js" async defer> {lang: 'pl'} </script> </body> <!-- if mobile end --> </html>