agni_eszka_sz_effel.blox.pl: o literaturze, architekturze, kulturze... i kinie, kinie, kinie...
O autorze
Zakładki:
Architektura-czytelnia
Architektura+dialog i przyjaciele
Bb.gender
B.latynosi i in.
BLOGI
Edukacja
Fotografia
Gazety
GutekWorld
Kino-festiwale
Kino-magazyny
Kino-osoby
Kino-serwisy
Książki
Miejsca
W sieci
Zwierzaki
statystyka
piątek, 16 kwietnia 2010
plakatują


Plakat społeczny w PGS Sopot >>


Jacek kuratorem i autorem

tymczasem w Chicago

"Post No Bills: Contemporary Polish Posters" - wystawa towarzysząca ARTROPOLIS, Muzeum Polskie w Ameryce

 
autorka Ewa Bajek

czwartek, 15 kwietnia 2010
BarCamp: Wolności w Kulturze

Jednodniowe „antyseminarium” Laboratorium Indeksu 73

15 maja 2010, godz. 15.00-19.00
Gdańska Galeria Güntera Grassa, róg ul. Szerokiej i Grobli I

Co to jest BarCamp?
Formuła BarCampu to „user-generated conference” – demokratyczne, oddolne „antyseminarium”, w którym nie ma podziału na ekspertów i biernych słuchaczy. Istotą BarCampu jest dzielenie się wiedzą, powszechna dostępność, otwartość.
Informacje o idei i historii BarCampu: http://en.wikipedia.org/wiki/BarCamp

Jaki jest program BarCampu?
BarCamp nie ma odgórnie narzuconego programu - jest on ustalany przez uczestników. Każdy może zabrać głos przygotowując wystąpienie lub biorąc udział w dyskusji.

Kto może uczestniczyć w BarCampie?

Do udziału w BarCampie zapraszamy uczestników i uczestniczki kursów Laboratorium Indeksu 73 i wszystkie inne osoby zainteresowane wolnością w kulturze. Ilość wystąpień ograniczona jest jedynie czasem. Wstęp jest wolny.

Czego mają dotyczyć wystąpienia? Jak mają wyglądać?
Czekamy na wystąpienia dotyczące szeroko pojętej wolności w kulturze. Można pokazać własną pracę artystyczną, która zetknęła się z cenzurą, opowiedzieć o sytuacji ograniczania wolności twórczej, której było się świadkiem, przedstawić swoje przemyślenia, teoretyczne analizy, refleksje po kursie Laboratorium Indeksu 73, ale także praktyczne pomysły jak upowszechniać wolność twórczą i swobodny dostęp do dóbr kultury. Możliwości jest wiele. Liczymy na inwencję uczestników i uczestniczek.

Dla jednej osoby przewidujemy 7 minut na wystąpienie (może to być referat, prezentacja, pokaz krótkiego filmu czy pracy artystycznej etc.) i 7 minut na dyskusję. Moderatorzy pilnują czasu. Na miejscu dostępny będzie rzutnik i laptop z dostępem do internetu.

Jak można się zarejestrować?
Zachęcamy do rejestracji na forum Indeksu 73: http://forum.indeks73.pl/index.php?board=17.0
Można także zgłosić temat wystąpienia na miejscu, w trakcie BarCampu.

BarCamp Wolności w Kulturze jest podsumowaniem projektu Laboratorium Indeksu 73.

Ogólnopolska Inicjatywa Indeks 73 oraz Kultura Miejska prowadzą od sierpnia 2009 Laboratorium Indeksu 73: autorskie kursy odbywające się w Warszawie (dr Ewa Majewska, filozofka), Gdańsku (Hubert Bilewicz, historyk sztuki) i Poznaniu (dr Izabela Kowalczyk, historyczka sztuki) oraz działania on-line na forum.indeks73.pl. W warsztatach biorą udział głównie osoby zajmujące się tworzeniem i dystrybucją kultury: artyści, studenci, doktoranci i wykładowcy kierunków artystycznych, humanistycznych i społecznych, dziennikarze, animatorzy, urzędnicy z działów kultury.

Ideą Laboratorium Indeksu 73 (www.laboratorium.indeks73.pl) jest szeroko rozumiana refleksja nad zagadnieniami wolności w kulturze w zakresie jej tworzenia, uczestnictwa i upowszechniania. Naszym celem jest wypracowanie i upowszechnienie nowych metod badawczych i edukacyjnych poszerzających wolność twórczą w kontekście krytyki artystycznej, prawa, ekonomii, polityki, demokracji.
Inicjatywa Indeks 73 współorganizowała pierwszy związany z kulturą BarCamp w Polsce. Odbył się on w sierpniu 2009 podczas weekendu z wolną, krytyczną kulturą w ramach Wolnego Uniwersytetu Warszawy. Zapraszamy do zapoznania się z relacjami (m.in. filmowymi) z tego wydarzenia.

Organizatorzy: Indeks 73, Akademia Kultury Miejskiej, Gdańska Galeria Güntera Grassa
Kontakt: indeks73@indeks73.pl


Tagi: indeks73
17:08, pravdan , anonse
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 11 marca 2010
pomarańcze i jabłka

Połączenie jako totalność, dwie szukające się połówki jednego owocu - platoński mit miłości doskonałej, gdy dwoje ludzi staje się jednym, a może współobecność jest lepsza niż stopienie się? Ja stawiam na to drugie (współobecność), ale wiem, że to też ideał. Jestem bardzo ciekawa, o czym porozmawiają.

Jutro, w piątek 12 marca, o godz. 19.00 w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku nad tym, jak być we dwoje będą się zastanawiać Magdalena Środa, Katarzyna Lengren, Benedykt Peczko i prowadząca Katarzyna Montgomery.

więcej tu >>


poniedziałek, 01 marca 2010
pasje kandydatów


Cywilizacja śmierci kwitnie w sejmie. Tomasz Matkowski ujawnia haki na Komorowskiego - odkrywa zgubne pasje kandydata na kandydata, o wąsatym myśliwym z PO, myślistwie i polityce pisze w KP m.in.:

>>Ruch antymyśliwski w Europie jest coraz silniejszy. Pasja myśliwska jest marginalizowana, wyśmiewana, odsuwana do lamusa. Kandydat-myśliwy na prezydenta w krajach starej Unii nie miałby szans. Prasa od razu by mu to wytknęła, a obywatele, których zdecydowana większość jest przeciwko temu „sportowi”, nie głosowaliby na takiego „hobbystę”.(...)

Jeden z głównych kandydatów do prezydentury, Bronisław Komorowski, ma imponującą  kolekcję trofeów (możemy o tym poczytać na portalu myśliwskim). Bardzo „chwalebne”. Ale… ups! Mały zgrzyt. Jak czytamy na innym portalu, zdarzyło mu się popełnić coś wielce nieetycznego. Co też to było?

„Koło Łowieckie nr 18 „Ponowa” noszące szczytną nazwę Bialskie Towarzystwo Łowieckie dało się poznać szerszej publiczności za sprawą bezkarnego, jak dotychczas, Stefana Karasińskiego strzelającego lisa w sezonie ochronnym, (…) a także za sprawą organizowanego w tym właśnie kole nielegalnego polowania zbiorowego z podkładaczem psów dla Marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego.”

Dociekliwy redaktor portalu posunął się jeszcze dalej. Wystosował list do marszałka Sejmu, z prośbą, by ten się do sprawy ustosunkował. I redaktor, a jakże, dostał odpowiedź:

„Szanowny Panie!

Informuję,  że jako gość zaproszony przez prezesa koła na polowanie zbiorowe zadałem przed rozpoczęciem polowania sakramentalne pytanie, czy wszystkie formalności związane z moim udziałem w polowaniu zostały załatwione. Otrzymałem jednoznaczną odpowiedź twierdzącą, że wszystkie formalności związane z polowaniem zbiorowym zostały dopełnione.

Z przykrością  jednak informuję, że tego dnia na polowaniu nie oddałem żadnego strzału.

Bronisław Komorowski”

Nieetyczne postępowanie, jak widać, polegało nie na zabijaniu zwierząt dla rozrywki, tylko na jakiejś drobnej wpadce biurokratyczno-proceduralnej. Przypomina się film „Noc generałów”, albo niezapomniana kwestia policjanta z filmu „Gra” (nie, nie tego z Michealem Douglasem, tylko jego pierwowzoru z lat sześćdziesiątych). Policjant, zbadawszy miejsce zbrodni i przesłuchawszy sprawcę, konkluduje: „zgadza się, jest pan zarejestrowany jako uczestnik gry. Zabójstwo przepisowe, jest pan wolny. A, nie, zaraz chwileczkę! Płaci pan mandat. Zaparkował pan na zakazie.”

Koalicja myśliwska obejmuje osoby z różnych opcji politycznych. Entuzjaści pif paf! wszystkich odcieni łączcie się! Na uroczystych polowaniach załatwia się interesy. <<


Tomasz Matkowski: Wyrazy poparcia

http://www.krytykapolityczna.pl/Opinie/Matkowski-Wyrazy-poparcia/menu-id-197.htmlśroda, 24 lutego 2010
Bunt Janion


Kultura Miejska, Nowa Synagoga we Wrzeszczu oraz portal Wrzeszcz.info.pl zapraszają na pokaz filmu dokumentalnego „Bunt Janion” w reżyserii Agnieszki Arnold (60 min, 2005)

więcej o filmie >>

w środę, 3 marca 2010 o godz.18.00 Nowa Synagoga przy ul. Partyzantów 7 (była Szkoła Muzyczna)

W dyskusji po filmie udział biorą:
Agnieszka Arnold, reżyserka filmu
prof. Ewa Graczyk, dyrektorka Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego
Katarzyna Czeczot, historyczka literatury, doktorantka prof. Marii Janion w Instytucie Badań Literackich PAN w Warszawie
Monika Popow, historyczka literatury, doktorantka na Wydziale Nauk Społecznych. Uniwersytetu Gdańskiego
Spotkanie poprowadzi Lidia Makowska, kulturolożka, badaczka i aktywistka na rzecz zmiany społecznej, współinicjatorka Kultury Miejskiej, Inicjatywy Indeks 73 oraz portalu Wrzeszcz.info.pl

W filmie Maria Janion mówi: Jeśli ruch emocjonalny nie przekształcił się dotąd w ruch intelektualny tak, jak to miało miejsce w Wielkim Romantyzmie, to stwierdzić można, że to, co dzieje się w kulturze, zatrzymało się na poziomie małego romantyzmu krajowego, romantyzmu popularnych stereotypów i wzruszeń. Podobna diagnoza wymaga działania. Przede wszystkim przetworzenia niebywałego rozmachu emocjonalnego i ekspresyjnego w wielki ruch intelektualny.

Film Agnieszki Arnold jest pretekstem do rozmowy na temat kondycji współczesnego ruchu intelektualnego w Polsce. Maria Janion upomina się o tych i o te, których historia została i jest zapominana. Czyj głos jest dzisiaj reprezentowany w sferze publicznej? Czyja historia staje się historią powszechną, mainstreamową, zakorzenioną w powszechnej świadomości, a czyja powoli ulega zatarciu? Jak możemy przywrócić wyparte głosy?

Będziemy o tym rozmawiać w Gdańsku, w mieście, w którym Maria Janion pracowała przez ponad dekadę, wychowała całe pokolenie uczniów. W mieście-palimpseście, na którym kolejne warstwy historii układają się zgodnie z dominującym układem sił; zatarła się jego herstoria, historia mniejszości. W mieście, w którym obywatelski Solidarnościowy zryw milionów Polek i Polaków sprowadzony został do Romantycznej Legendy.

Rozmawiać będziemy w Nowej Synagodze we Wrzeszczu, pamiętając, że w Gdańsku zaginęła symboliczna pamięć o jego żydowskich mieszkańcach – nawet miejsce po getcie przy Mysiej do tej pory nie zostało upamiętnione choćby tablicą.

Ważnym wątkiem rozmowy będzie zestawienie dwóch legend Marii Janion. Tej gdańskiej, spopularyzowanej przez jej uczennice i uczniów, występujących w filmie Agnieszki Arnold: prof. Małgorzatę Czermińską, prof. Ewę Nawrocką, prof. Stanisława Rośka, prof. Zbigniewa Majchrowskiego, pisarza Pawła Huelle. Skonfrontujemy ją z recepcją Marii Janion w Warszawie: interpretatorką romantyzmu, komentatorką poszukującą nowego języka do opisu rzeczywistości, Patronką ruchu feministycznego. To przecież Pani Profesor przypomina nam, że rewolucja jest kobietą.

Spotkanie jest jednym z wydarzeń towarzyszących trójmiejskiemu Solidarnemu Marszowi Kobiet 2010, który rozpocznie się w sobotę 6 marca o godz. 12.00 na Placu Solidarności w Gdańsku. Jego tematem jest dyskryminacja ekonomiczna kobiet. Marsz otworzą prof. Ewa Graczyk i Henryka Krzywonos-Strycharska.


piątek, 19 lutego 2010
mniej niż miesiąc

premiera 8 marca

Agnieszka Graff, Magma i inne próby zrozumienia, o co tu chodzi

(Wydawnictwo Krytyki Politycznej, seria publicystyczna)

8 marca g. 19 spotkanie z Agnieszką Graff w ramach festiwalu "Rewolucje kobiet"

(Nowy Wspaniały Świat, ul. Nowy Świat 63)"Zdanie Polska jest krajem katolickim to nie stwierdzenie faktu, ale coś w rodzaju zaklęcia, samospełniająca się przepowiednia legitymująca istniejący układ sił. Przekonanie, iż Polska jest krajem katolickim, jest jak magma, w której wszyscy – katolicy i niekatolicy – grzęźniemy. A im bardziej grzęźniemy… tym bardziej grzęźniemy. Tak się do magmy przyzwyczailiśmy, że nie pytamy już, dlaczego pod nogami jest tak miękko, dlaczego wokół tak ślisko i duszno. A to paruje bulgocząca magma, a my wdychamy jej mdłe opary".
 
Graff: Efekt magmy >>

czwartek, 18 lutego 2010
miesiąc

premiera 16 marca


"Myślisz, że życie ma jaja?, zapytał Krystian, życie jest rodzaju nijakiego. Były to dla Krystiana słowa prorocze, choć nie mógł jeszcze wtedy wiedzieć, jak bardzo nijakiego rodzaju stanie się jego własne życie".

Bohater Alei Niepodległości to życiowy nieudacznik, frustrat i niespełniony artysta, który samotne wieczory spędza przed komputerem z butelką w ręku. Przybliżająca się „magiczna czterdziestka” nie jest dla niego cezurą, podrygiem samczego szaleństwa ani rewolucyjnym zrywem drugiej młodości. To gorzki lament nad zmarnowanym talentem i przegapionym życiem. Upływające dni nie przerażają, gdy tak łatwo skutecznie i tanio zabić nadmiar czasu. Plany nie powstają, gdy nie wiadomo, kto i po co miałby trwonić na nie więdnące siły.
Varga przyzwyczaił swoich czytelników do uderzająco trafnych, wyrazistych i nieprzyjemnych diagnoz. Wyszydzona rzeczywistość śmieszy, ale to tylko nerwowy chichot, bo pod pozorami parodii rozpoznajemy niewygodną swojskość. Tym razem zwierciadło, które Varga podstawia bohaterowi, pokazuje oblicze, jakiego nikt nie chciałby ujrzeć...

(info: Czarne)

Fragment >>środa, 17 lutego 2010
zwierzęcy dizajn 2

Wczoraj na fasadzie budynku Kongresu w Bogocie pojawiły się... mrówki. To praca kolumbijskiego artysty Rafaela Gomeza Barrosa.

"Mrówki"zwierzęcy dizajn

Miejskie centrum SPOT. w Poznaniu (Dolna Wilda 87) zaprasza od 16 lutego do 23 marca na prezentację przedmiotów (podmiotów) zaprojektowanych przez Konarska-Konarski Design Studio. Pokaz obejmuje kolekcję stworzoną specjalnie dla ich sklepu PIES czy SUKA Design Store w SPOT.

Będzie można nie tylko zobaczyć, ale i kupić (choć strasznie drogi zwykle ten dizajn) Zwierzęta Domowe, Głowy nad Kominek i Ludzi i Świętych w 4 Rasach.

klik, klik...wtorek, 16 lutego 2010
Burska w GGF

Bogna Burska pokazuje krwawe Kryształy w Gdańskiej Galerii Fotografii (cykl Feminoteka, kuratorka Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka).
szczegóły >>

wystawa trwa od 12.02 – 14.03

6 marca g. 15 odbędzie się spotkanie z Bogną Burską i pokaz jej realizacji wideo z lat 2004-2008.

Bogna Burska od 2006 roku pracuje jako asystentka w Pracowni Intermediów Grzegorza Klamana na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jej portret autorstwa Michała Szlagi znalazł się w gdańskim kalendarzu 2010, do którego trafili artyści-Gdańszczanie (m.in. Katarzyna Chmielewska i Leszek Bzdyl, Wojtek Mazolewski, Adam i Ania Witkowscy, Piotr Wyrzykowski, Olo Walicki).

Burska posługuje się wieloma formami wypowiedzi, tworzy instalacje, realizacje przestrzenne, fotografie, malarstwo, wideo. Jej twórczość bywa określana jako połączenie sztuki krytycznej z problematyką estetyczną. Dominującym wątkiem we wczesnych pracach Burskiej jest cielesność i jej percepcja, a znakiem rozpoznawczym czerwień, która symbolizuje krew.

O pracach Burskiej >>


ps. <meta content="OpenOffice.org 2.3 (Win32)" name="GENERATOR" /><meta content="0;0" name="CREATED" /><meta content="0;0" name="CHANGED" /><style type="text/css"> <!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } EM { font-style: italic } A:link { color: #000080; text-decoration: underline } A:visited { color: #800000; text-decoration: underline } --></style><em><span style="font-style: normal;">Arachne, voilà</span></em><span style="font-style: normal;">! <br /></span></p><p style="margin-bottom: 0cm; text-align: center;"><span style="font-style: normal;"><img border="0" alt="" src="http://agnisz.blox.pl/resource/pajeczarki.jpg" /></span></p><p style="margin-bottom: 0cm; text-align: center;"><span style="font-style: normal;">foto: Mo.Z.<br /></span><p style="margin-bottom: 0cm;"> </p> </p><p style="margin-bottom: 0cm;"><br /></p> </div> <div class="BlogWpisInfo"> <div class="InfoPodTekstem"> <div class="infoTagi">Tagi: <a href="http://www.blox.pl/blog/tag/Burska" target="_blank">Burska</a> <a href="http://www.blox.pl/blog/tag/Gdanska-Galeria-Fotografii" target="_blank">Gdańska Galeria Fotografii</a> <a href="http://www.blox.pl/blog/tag/Taraszkiewicz-Zwolicka" target="_blank">Taraszkiewicz-Zwolicka</a> </div> <span class="IPTczas">12:23</span>, <span class="IPTautor">pravdan</span> , <a class="IPTkategoria" href="/html/1310721,262146,21.html?300426">anonse</a> <br/> <a class="IPTlinkuj" href="/2010/02/Burska-w-GGF.html">Link</a> <a class="IPTkomentuj" href="/2010/02/Burska-w-GGF.html#ListaKomentarzy"> Komentarze (2) » </a> </div> </div> </div> <div class="BlogDataWpisu"> niedziela, 03 stycznia 2010 </div> <div class="BlogWpisBox"> <a name="entry_4333379"></a> <div class="BlogWpisItemTytul">postaram się nie mrugnąć</div> <div class="BlogWpisTresc"> <br /><br /><font size="2" style="font-family: verdana,sans-serif;"><span style="color: rgb(51, 51, 51);">Serdecznie zachęcają do odwiedzenia Żaka <b><u>15 stycznia</u> o godz. 20</b></span><br style="color: rgb(51, 51, 51);" /><span style="color: rgb(51, 51, 51);">i obejrzenia niezależnej, podziemnej produkcji filmowej o enigmatycznym tytule</span><br style="color: rgb(0, 0, 153);" /> <span style="color: rgb(0, 0, 153);"><span class="posthref" data-href="http://www.jothabelsi.com/">"<b>JOTHABELSI</b>"</span><span style="color: rgb(51, 51, 51);">. Nikt nie wyjdzie z Żaka (zawiedziony).</span><br style="color: rgb(51, 51, 51);" /><br style="color: rgb(0, 0, 153);" /></span><span style="color: rgb(51, 51, 51);">Jako bonus: wernisaż malarstwa, videoartu, zeitung i koncerty Freeyo i Maszyny do mięsa.</span><br style="color: rgb(51, 51, 51);" /> <br style="color: rgb(51, 51, 51);" /><span style="color: rgb(0, 0, 153);"><span style="color: rgb(51, 51, 51);">więcej:</span> <span class="posthref" data-href="http://kino.trojmiasto.pl/info_imp.php?id_imp=142360">http://kino.trojmiasto.pl/info_imp.php?id_imp=142360</span></span></font><br /><br /><div style="text-align: center;"><img border="0" src="http://agnisz.blox.pl/resource/jothabelsi_film_04.jpg" alt="" /><br /><img border="0" src="http://agnisz.blox.pl/resource/jothabelsi_film_13.jpg" alt="" /><br /><img border="0" src="http://agnisz.blox.pl/resource/jothabelsi_film_15.jpg" alt="" /><br /><img border="0" src="http://agnisz.blox.pl/resource/jothabelsi_film_27.jpg" alt="" /><br /><img border="0" src="http://agnisz.blox.pl/resource/jothabelsi_film_20.jpg" alt="" /><br /><img border="0" src="http://agnisz.blox.pl/resource/jothabelsi_film_22.jpg" alt="" /><br /><img border="0" src="http://agnisz.blox.pl/resource/jothabelsi_film_31.jpg" alt="" /><br /><br /><br /></div> </div> <div class="BlogWpisInfo"> <div class="InfoPodTekstem"> <span class="IPTczas">17:35</span>, <span class="IPTautor">pravdan</span> , <a class="IPTkategoria" href="/html/1310721,262146,21.html?300426">anonse</a> <br/> <a class="IPTlinkuj" href="/2010/01/postaram-sie-nie-mrugnac.html">Link</a> <a class="IPTkomentuj" href="/2010/01/postaram-sie-nie-mrugnac.html#ListaKomentarzy"> Komentarze (5) » </a> </div> </div> </div> <div class="BlogDataWpisu"> poniedziałek, 16 listopada 2009 </div> <div class="BlogWpisBox"> <a name="entry_4230055"></a> <div class="BlogWpisItemTytul">2/7</div> <div class="BlogWpisTresc"> <br /><style type="text/css"> <!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } STRONG { font-weight: bold } --> </style> <p style="margin-bottom: 0cm;"><strong><font face="Arial"><font size="2"><span style="">Jacek Dominiczak po trzech latach nieobecności w Gdańsku zaprasza na nową serię wykładów otwartych zatytułowanych „siedem wykładów dialogicznych”, które przedstawiają stan zaawansowania prac nad dialogiczną formułą architektury. </span></font></font></strong> </p> <p style="margin-bottom: 0cm;"><br /> </p> <p style="margin-bottom: 0cm;"><strong><font face="Arial"><font size="2">wykład 2 : </font></font></strong><font face="Arial"><font size="2"><b>Dialogiczna formuła przestrzeni architektonicznej</b></font></font><font face="Arial"><font size="2">  </font></font></p> <p style="margin-bottom: 0cm;"><font face="Arial"><font size="2">wykład odbędzie się w środę, 18 listopada 2009, o godzinie <font size="5">18:00</font>, w audytorium akademii sztuk pięknych w gdańsku na targu węglowym 6.</font></font></p><p style="margin-bottom: 0cm;"><br /></p><p style="margin-bottom: 0cm;"><font face="Arial"><font size="2"><br /></font></font></p> <br /> </div> <div class="BlogWpisInfo"> <div class="InfoPodTekstem"> <span class="IPTczas">10:41</span>, <span class="IPTautor">pravdan</span> , <a class="IPTkategoria" href="/html/1310721,262146,21.html?300426">anonse</a> <br/> <a class="IPTlinkuj" href="/2009/11/27.html">Link</a> <a class="IPTkomentuj" href="http://www.blox.pl/komentuj/agnisz/2009/11/27.html" rel="nofollow"> Dodaj komentarz » </a> </div> </div> </div> <div class="BlogDataWpisu"> niedziela, 15 listopada 2009 </div> <div class="BlogWpisBox"> <a name="entry_4228764"></a> <div class="BlogWpisItemTytul">dużo filmów w listopadzie</div> <div class="BlogWpisTresc"> <br /><br /><div style="text-align: center;"><span class="posthref" data-href="http://www.filmyswiata.pl/">5. Festiwal Filmy Świata ale kino!</span><br /><br /><img border="0" alt="" src="http://agnisz.blox.pl/resource/la_teta.jpg" /><br />Magaly Solier w drugim filmie Claudii Llosy <span style="">„</span>La teta asustada<span style="">”</span></div><style type="text/css"> <!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } --> </style> <p style="margin-bottom: 0cm;"><span style="">Żałuję, że nie zobaczę urugwajskiej „Hiroszimy” w reżyserii Pablo Stolla, to jego pierwszy film po samobójczej śmierci przyjaciela Pablo Rebelli, z którym nakręcił „25 watów” i „Whisky”; irańskiego filmu „Nikt nie rozumie perskich kotów” (No One Knows About Persian Cats) Bahmana Ghobadiego, kolejnej odsłony podziemnego życia Iranu, tym razem reżyser pokazuje scenę muzyczną Teheranu, undergroundowe środowisko rockowych i heavy metalowych zespołów, których istnienie w Iranie jest zakazane. „Liban” Samuela Maoza będzie w dystrybucji. No i jeszcze nie zobaczę tureckiej „Innej modlitwy” debiutanta, który został okrzyknięty wielkim nowym talentem - Mahmuta Fazila Coşkuna, o miłości niemożliwej muzułmanina i chrześcijanki na tle współczesnego Stambułu. <br /></span></p><p style="margin-bottom: 0cm;"><span style="">Hmm... ciekawostką warszawskiej odsłony jest filipińska </span>„<span style="">Melancholia</span>” <span style=""> reż. </span>Lav Diaz, osiem godzin projekcji. Diaz - jak piszą organizatorzy - to wyjątkowy twórca, człowiek renesansu i eksperymentator, powszechnie uznawany za „ojca chrzestnego” Nowego Kina Filipińskiego. Składający się z trzech części, film opowiada o trójce bohaterów – zakonnicy, prostytutce i jej alfonsie, stając się medytacją na temat miłości, życia i cierpienia. Film został zrealizowany w konwencji naturalistycznej, włącznie z odważnymi scenami erotycznymi.<span style=""> </span> </p> <p style="margin-bottom: 0cm;"><b>Program w gdańskim ŻAKU</b></p> <p style="margin-bottom: 0cm;"><b>25.11 śr </b></p><p style="margin-bottom: 0cm;"><br /><span style="">18.00 Gorzkie mleko (La teta asustada) reż. Claudia Llosa, Peru 2009 <br />20.00 Babcia (Lola), reż. Brillante Mendoza, Filipiny 2009 </span><br /><br /><b>26.11 czw</b></p><p style="margin-bottom: 0cm;"><br /><span style="">17.45 Co wiesz o Elly? (About Elly) reż. Asghar Farhadi, Iran 2009 <br />20.00 Świat wokół nas (All Around Us) reż. Ryosuke Hashiguchi, Japonia 2008 </span><br /><br /><b>27.11 pt</b><span style=""></span></p><p style="margin-bottom: 0cm;"><span style="">18.00 12 kwiatów lotosu (12 Lotus) reż. Royston Tan, Singapur 2008 <br />20.15 Sekretne światło (Secret Sunshine) reż. Lee Chang-dong, Korea Południowa 2007 </span><br /><br /><b>28.11 sb </b></p><p style="margin-bottom: 0cm;"><br /><span style="">18.00 Kinatay reż. Brillante Mendoza, Filipiny 2009 <br />20.00 Chinka (She, A Chinese) reż. Xiaolu Guo Chiny/Wlk. Brytania 2009 </span> </p> <br /><br />no, będzie się działo<br /><br /> </div> <div class="BlogWpisInfo"> <div class="InfoPodTekstem"> <span class="IPTczas">18:49</span>, <span class="IPTautor">pravdan</span> , <a class="IPTkategoria" href="/html/1310721,262146,21.html?300426">anonse</a> <br/> <a class="IPTlinkuj" href="/2009/11/duzo-filmow-w-listopadzie.html">Link</a> <a class="IPTkomentuj" href="/2009/11/duzo-filmow-w-listopadzie.html#ListaKomentarzy"> Komentarze (2) » </a> </div> </div> </div> <div class="BlogDataWpisu"> piątek, 13 listopada 2009 </div> <div class="BlogWpisBox"> <a name="entry_4224001"></a> <div class="BlogWpisItemTytul">wszystko się wyjaśni</div> <div class="BlogWpisTresc"> <br />Otóż czytamy:<br /><br />"Fotoplastikon", najnowsza książka Jacka Dehnela, to zbiór stu miniatur prozatorskich towarzyszących starym fotografiom, znalezionym przez autora na pchlich targach i w antykwariatach. <br /><br />Dehnel skupia się w "Fotoplastikonie" na anonimowych twarzach, dziwacznych przedmiotach i elementach krajobrazu, by snuć na pół realne, na pół fantastyczne historie. Dopowiada szczegóły nieobjęte kadrem i ożywia świat unieruchomiony na zdjęciu. Przybliża obyczajowość minionych epok poprzez drobiazgowe opisy i stylizację języka. Daje popis erudycji i wrażliwości, która za martwymi fasadami każe się doszukiwać prawdziwych emocji.<br /><br />Oraz że:<br /><br />W środę 18 listopada o godz. 17 w Bibliotece Głównej na Targu Rakowym Jacek Dehnel, podczas spotkania z czytelnikami, opowie o książce "Fotoplastikon", a rozmowę wzbogaci pokaz slajdów.<br /><br /><br /><div style="text-align: center;"><img border="0" alt="" src="http://agnisz.blox.pl/resource/15170.jpg" />  <br /><br /><br /></div> </div> <div class="BlogWpisInfo"> <div class="InfoPodTekstem"> <span class="IPTczas">13:14</span>, <span class="IPTautor">pravdan</span> , <a class="IPTkategoria" href="/html/1310721,262146,21.html?300426">anonse</a> <br/> <a class="IPTlinkuj" href="/2009/11/wszystko-sie-wyjasni.html">Link</a> <a class="IPTkomentuj" href="/2009/11/wszystko-sie-wyjasni.html#ListaKomentarzy"> Komentarze (2) » </a> </div> </div> </div> <div class="BlogDataWpisu"> poniedziałek, 02 listopada 2009 </div> <div class="BlogWpisBox"> <a name="entry_4199177"></a> <div class="BlogWpisItemTytul">Bora</div> <div class="BlogWpisTresc"> <br /><p><strong><font size="3">Bora, ludzie boa. Fotografia i wiedza etnograficzna w opisie świata obcych. Perspektywa antropologiczna</font></strong></p> <p><strong>Zapraszają na spotkanie i rozmowę o fotografii z antropologiem kulturowym, promotorem sztuki i kultur Amazonii Markiem Wołodźko. <br /></strong></p> <p><strong>Muzeum Narodowe w Gdańsku<br />Gdańska Galeria Fotografii<br />ul. Grobla I 3/5, 80-384 Gdańsk</strong></p> <p><strong>5 listopada 2009 godz. 18.00      Wstęp wolny!</strong></p><p style="text-align: center;"><strong><img border="0" src="http://agnisz.blox.pl/resource/wolodzko.jpg" alt="" /></strong></p><div align="justify">Odmienne konteksty kulturowe, szczególnie te dotyczące kultur innych poznajemy na ogół w sposób zapośredniczony za pomocą trzech mediów: obrazu (fotografii, filmu), w sposób dyskursywny (w opisie literackim lub naukowym) lub poprzez osobiste doświadczenie (byłem, widziałem, wiem): osobiste doświadczenie jest również zapośredniczone/mediowane przez paradygmat okularów własnej kultury. <br /><br /></div> <div align="justify">We współczesnej kulturze rola wizualności, obrazu, fotografii ma swoją ustabilizowaną rolę i miejsce: bez obrazowanej rzeczywistości nie pójdziemy na ambitny film, nie przeczytamy książki roku, nie wybierzemy najodpowiedniejszego polityka czy nie będziemy chcieli mieszkać w przestronnych i jasnych mieszkaniach. Rola obrazu/fotografii jako nośnika wizualnej pewności (tego co jest i jak jest) stabilizuje naszą pewność lub poddaje wiedzę w wątpliwość: o czym tak naprawdę mówi obraz fotograficzny i co za jego pomocą możemy zobaczyć. O ile w obrazie/fotografii swojej kultury i swojego świata odpowiedzi na te pytania nie są już tak dramatycznie istotne, ponieważ na ogół rozumiemy język obrazu i kryjący się za nim kod, o tyle pytania te postawione w stosunku do świata kultur obcych nabierają nowego znaczenia, bądź nawet sięgają do podstaw fotografii pod względem roli i znaczenia samej fotografii jako narzędzia opisu rzeczywistości/mediowania rzeczywistości, z drugiej zaś strony, odpowiedzi na pytanie czym jest fotografia/wizualność mówią nam być może więcej o nas - kim jesteśmy, skoro widzimy to, co widzimy - aniżeli o samych tych kulturach. <br /><br />W wykładzie powyższa tematyka będzie poruszona w kontekście możliwości poznania i zrozumienia odmiennego kontekstu kulturowego (kultur <em>bardzo, bardzo innych</em>) za pomocą fotografii i badań etnograficznych oraz wzajemnego przenikania się lub wykluczania tych metod opisu. Podstawą będą tegoroczne badania przeprowadzone przez autora wykładu wśród Indian Bora w Amazonii peruwiańskiej, mieszkających w kilku osadach nad rzeką Ampiyacu, dopływ Amazonki. </div> <div align="justify"> </div> <div align="justify">Bora po ponad 100 letnim okresie doświadczania intensywnych kontaktów ze społeczeństwem narodowym nadal, w swych kulturowych podstawach, funkcjonują tradycyjnie. Najbardziej fundamentalnym aspektem zachowania własnej tożsamości etnicznej jest cały obszar kultury Bora, którego konceptualizacja tubylcza i praktyka kulturowa związana jest z cocą, ampiri i tytoniem. Coca, ampiri i tytoń używane są tak z powodów rytualnych jak i w życiu codziennym. Ich znaczenie w kulturze Bora przejawia się między innymi w tym, że dla odróżnienia Bora od innych grup tubylczych nadano im hiszpański etnonim zewnętrzny <em>gente de la coca</em> (ludzie koki). Funkcjonuje on obok innego etnonimu zewnętrznego, <em>gente del centro</em> (ludzie centrum). I tak jak Bora coraz bardziej używają narzędzi metalowych, korzystają z zachodniej medycyny i edukacji oraz mówią coraz więcej w języku hiszpańskim, tak bardzo obrzędowość i kontekst społeczny związane z cocą, ampiri i tytoniem są dalej żywe i aktualne.<br /><br /><font><font face="Arial" size="2"><strong>Marek Wołodźko</strong> - antropolog, od roku 1986 prowadzi badania antropologiczne wśród społeczności tubylczych w Amazonii (Wenezuela, Ekwador, Kolumbia, Peru) w ramach projektów zespołowych z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu, CEDIME w Quito i AIDESEP w Limie. W roku 2009 rozpoczął indywidualne, długoterminowe badania terenowe w Amazonii peruwiańskiej wśród Indian Bora. Autor artykułów na temat prowadzenia badań etnograficznych, roli muzeum we współczesnej kulturze, zagadnień związanych chrystianizacją społeczności tubylczych Amazonii jak również relacji pomiędzy sztuki współczesną i antropologią. Jest również autorem projektu kuratorskiego na temat peruwiańskiej sztuki wideo. Zbierał kolekcje etnograficzne dla muzeów w Warszawie, Kielcach, Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku, Bazylei, Monachium. Prowadząc badania antropologiczne, fotografuje; jest to czasem w sprzeczności z efektywnością badań – albo badania albo fotografia – ale aparat fotograficzny pozostaje mimo to jego narzędziem pracy, a zdjęcie jest wizualnym wehikułem, za pomocą którego stara się coś powiedzieć nam o świecie, którego horyzont myślowy jest bardzo odmienny od naszego. Obraz/zdjęcie i słowo/tekst to wzajemnie uzupełniające się formy opisu kultur radykalnie odmiennych od naszej. </font></font><br /><br />(info organizatorów)<br /><br /><br /><br /></div><br /> </div> <div class="BlogWpisInfo"> <div class="InfoPodTekstem"> <span class="IPTczas">13:54</span>, <span class="IPTautor">pravdan</span> , <a class="IPTkategoria" href="/html/1310721,262146,21.html?300426">anonse</a> <br/> <a class="IPTlinkuj" href="/2009/11/Bora.html">Link</a> <a class="IPTkomentuj" href="/2009/11/Bora.html#ListaKomentarzy"> Komentarze (5) » </a> </div> </div> </div> <div id="BlogStronicowanieBox"> <table> <tr><td class="BlogStronicowaniePoprzednie"> <div>   </div> </td><td class="BlogStronicowanieStrony"> <div> 1 , <a href="/html/1310721,262146,169.html?2">2</a> , <a href="/html/1310721,262146,169.html?3">3</a> , <a href="/html/1310721,262146,169.html?4">4</a> , <a href="/html/1310721,262146,169.html?5">5</a> <a href="/html/1310721,262146,169.html?6">...</a> <a href="/html/1310721,262146,169.html?12">12</a> </div> </td> <td class="BlogStronicowanieNastepne"> <div> <a href="/html/1310721,262146,169,170.html?1,1">następne</a> </div> </td></tr></table> </div> </div> </td> </tr> </table> </div> <div id="Stopka"></div> </div> <script type="text/javascript"> document.domain = 'blox.pl'; </script> <div id="sidebox_wrap"> <div id="sidebox_control" class="exp"> <div id="sidebox_bg"></div> <div id="sidebox" class="skin3"> <div id="sidebox_roll"></div> <div id="sidebox_body"> <a href="http://blox.pl/"><img src="http://blox.pl/images/belka/bloxlogo.png" alt="Blox.pl" /></a> <div class="nav"> <a class="nb" href="#" id="sidebox_btnprev"><span>poprzedni blog</span></a> <a class="nb" href="#" id="sidebox_btnnext"><span>następny blog</span></a> <a class="cb" onclick="dataLayer.push({'dimension7': dimension7,'vpv': vpv, 'event':'SendVirtualPageView'});" href="http://www.blox.pl/html/8257537.html"><img src="http://blox.pl/images/belka/createblox-btn-skin3.png" alt="załóż bloga" /></a> <a class="cb" onclick="dataLayer.push({'dimension7': dimension7,'vpv': vpv, 'event':'SendVirtualPageView'});" href="http://www.blox.pl/blog/signup/1"><img src="http://blox.pl/images/belka/createblox-btn-skin3.png" alt="załóż bloga" /></a> </div> <!-- .nav --> <div id="sidebox_container_0" class="list"> <strong id="sidebox_title_0" class="h"></strong> <ul id="sidebox_list_0"> <li class="dummy"></li> </ul> <!-- #sidebox_list_0 --> <p class="more"><a id="sidebox_link_0" href="#"></a></p> </div> <!-- .list --> <div id="sidebox_container_1" class="list"> </div> <!-- .list --> </div> <!-- #sidebox_body --> </div> <!-- #sidebox --> </div> <!-- .exp --> </div> <!-- #sidebox_wrap --> <iframe id="boxframe" name="bblo_frame" src="http://cookiecontainer.blox.pl/html?page=cookieStore¶ms=6,33811"></iframe> <script type="text/javascript"> function bblo_addEvent(obj, type, fn) { if (obj.addEventListener) { obj.addEventListener(type, fn, false); } else if (obj.attachEvent) { obj["e" + type + fn] = fn; obj[type + fn] = function() { obj["e" + type + fn] (window.event); } obj.attachEvent("on" + type, obj[type + fn]); } } function bblo_O(n) { return document.getElementById(n); } function bblo_trim(x){return x.replace(/^\s+|\s+$/g,'');} function bblo_hasClass(obj, clName) { var clN = ' ' + obj.className + ' '; return (clN.match(' ' + clName + ' ') != null); } function bblo_addClass(obj, clName) { if (bblo_hasClass(obj, clName)) return; obj.className = bblo_trim(obj.className + ' ' + clName); } function bblo_removeClass(obj, clName) { if (!bblo_hasClass(obj, clName)) return; var clN = ' ' + obj.className + ' '; eval("obj.className = bblo_trim(clN.replace(/ " + clName + " /g,' '));"); } function bblo_swapClass(obj, oldName, newName) { bblo_removeClass(obj, oldName); bblo_addClass(obj, newName); } var blox_frame = null; function bblo_init(e) { if (top.location != self.location) return; blox_frame = window.frames['bblo_frame']; window.setTimeout(bblo_ready, 10); } function bblo_completeList(n, item) { var obj = { title: bblo_O('sidebox_title_'+n), link: bblo_O('sidebox_link_'+n), list: bblo_O('sidebox_list_'+n), container: bblo_O('sidebox_container_'+n) }; try { obj.title.innerHTML = item.title; obj.link.href = item.link_uri; obj.link.innerHTML = item.link_caption; obj.container.className = 'list ' + item.class_name; for (var i = 0; i < item.data.length; i++) { var o_link = document.createElement('a'); var o_span = document.createElement('span'); var o_li = document.createElement('li'); o_link.innerHTML = '<strong>' + item.data[i].title + '</strong> ' + item.data[i].name; o_link.href = item.data[i].uri; o_span.innerHTML = item.data[i].when; o_li.appendChild(o_link); o_li.appendChild(o_span); obj.list.appendChild(o_li); } } catch (e) {;} } var blox_data_done = false; function bblo_ready() { try { if (blox_frame.blox_is_ready()) { if (blox_data_done) return; blox_data_done = true; var t_data = bblo_frame.blox_get_data(); g_data = t_data; if (t_data.display == '0') { bblo_swapClass(bblo_O('sidebox_control'), 'exp', 'fold'); } bblo_O('sidebox_btnprev').href = t_data.prev; bblo_O('sidebox_btnnext').href = t_data.next; for (var i = 0; i < t_data.items.length; i++) { bblo_completeList(i, t_data.items[i]); } bblo_addEvent(bblo_O('sidebox_roll'), 'click', bblo_toggle); bblo_O('sidebox_wrap').style.display = 'block'; } else { window.setTimeout(bblo_ready, 10); } } catch (e) { window.setTimeout(bblo_ready, 10); } } function bblo_toggle() { var obj = bblo_O('sidebox_control'); var write = '0'; if (bblo_hasClass(obj, 'exp')) { bblo_swapClass(obj, 'exp', 'fold'); } else { bblo_swapClass(obj, 'fold', 'exp'); write = '1'; } blox_frame.blox_toggle_display(write); } bblo_addEvent(window, 'load', bblo_init); </script> <script> var pingUrl = window.location.protocol + '//' + window.location.host + '/blog/ping/'; var xhr = new XMLHttpRequest(); xhr.open("GET", pingUrl, true); xhr.send(); </script> <script type="text/javascript"> (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/pl_PL/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3&appId=151924531509550"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk')); </script> <script src="https://apis.google.com/js/platform.js" async defer> {lang: 'pl'} </script> </body> <!-- if mobile end --> </html>